197 twee of vier opvolgende jaren aangekocht. De aanvulling der moeder- paarden op de stoeterij geschiedt zóó lang door aankooptot dat de gekruiste moederpaarden van lieverlede in het tekort kunnen voor zien. De minder geschikte dekhengsten worden tijdig vervangen en met de merriendie niet voor de voortteling kunnen worden ge bruikt, op publieke vendutie verkocht; terwijl de voor de remonte goed bevonden hengsten op den leeftijd van drie en een half jaar aan de korpsen worden afgeleverd. Alle paarden der stoeterijdie niet aan hunne bestemming kunnen voldoen, worden verkocht. Van het kastreeren der afgekeurde hengsten mag nooit sprake zijn. Daar als beginsel is aangenomen, om voor'shands de moeder- paarden om het andere jaar en later tweemaal in de drie jaren te laten dekken, zou het zeer aanbevelenswaardig zijn, bij de oprichting van ééne stoeterij de merrien, zoo als reeds hierboven is gezegd, bij twee partijen gedurende twee achtereenvolgende jaren aan te koopen. Is de stoeterij van eene betrekkelijk aanzienlijke uitge breidheid dan zou men de paarden in vier partijen gedurende vier achtereenvolgende jaren kunnen aankoopen. Hierdoor wordt het be zwaar, om een betrekkelijk groot aantal merrien tusschen de 31-en 4 jaren oud, zoo mogelijk nog nimmer gedekt en van de beste soort zijnde, op eens te verkrijgen, tot op de helft en een vierde gereduceerd en zoodoende het werk op de stoeterij over die jaren gelijkmatig verdeeld. De aangekochte moederpaarden moeten eerst het jaar, volgende op dat van hunne komst op de stoeterij worden gedektdie dek king moet dan, zooals gezegd is, in het vóórjaar plaats hebben; terwijl de op de stoeterij zelve geworpen moederpaarden, die voor de voortteling aldaar bestemd zijn, op den leeftijd van vier jaren, eveneens in het voorjaar, voor het eerst mogen worden gedekt. In de insiruktie voor den aankoop en de keuring van troepen paarden leest men wel, dat de ouderdom van vijf jaren voor het paard als het minimum van den leeftijd voor de vredes-remonte is gesteld, terwijl in dit opstel wordt aanbevolen, de remonte-paarden, van de stoeterijen afkomstig, reeds op den leeftijd van 31 jaar naai de korpsen te zenden; maar dit kan voor deze kategorie van remonte- paarden niet schadenvolgens mijne meening. De mindere leeftijd dezer paarden wordt ruimschoots .opgewogen door het groote voordeel -der betere voorwaarden, waaronder zij in tegenstelling van andere remonte-paarden werden opgekweekt.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 204