199 Van de niet onder die gunstige omstandigheden verkeerd hebbende Javaansohe moederpaarden moet men rekenen, dat per jaar het T'j ge deelte gemiddeld zal worden afgeschreven, hierbij niet gerekend die welke wegens te hoogen ouderdom moeten worden afgekeurd. Voor de op de stoeterij zelve geboren moederpaarden kan men dat gemid deld jaarlijksch verlies op TU stellen. Het komt mij gewaagd voor, dit cijfer voor de dekhengsten lager dan j te nemendie in evenredigheid vau de uitbreiding der kudde paarden op de stoeterij zullen toenemen. Zullen de afgekeurde paarden der stoeterij op de publieke veilingen goede prijzen halen, dan moeten zij ten allen tijde, evenals de andere paarden, goed verzorgd worden. De paardenvendutien moet men op gunstige tijdstippen van het jaar houden. Het is hier thans de plaats om een denkbeeld te bestrijden, dat meermalen werd geopperd. Men heeft namelijk voorgesteld, de bereden korpsen van het .Indische leger in navolging van hetgeen bij Europeesche mogendheden en ook in Nederland wordt gedaan met ruinen eti merrienen niet zooals thans alleen met hengsten te remonteeren. Het eerste had ook vroeger in onzen archipel plaats. Maar bij dat denkbeeld schijnt men niet in het oog te hebben ge houden dathoewel het ge/castreerde paard langer leeft dan het on- geschondene, dit laatste echter sterker is dan het eerste. En deze omstandigheid alleen moest, dunkt mij, een afdoend motief zijn om dat denkbeeld geen ingang te doen vinden. Bij het krijgspaard moet kracht boven levensduur worden gesteld. Maar er is meer: doorode schoonste merrien voor de remonte te bestem men en derhalve aan hare natuurlijke bestemming te onttrekken zou elke poging der regeering, om het paardenras op Java^of elders te verbeterenzoodoende door haar zelve worden tegengewerkt. Is het ook hieraan toe te schrijven, dat de in sommige Europeesche landen verkregen uitkomsten ten opzichte van de uitbreiding van den paardenstapel geheel ongeëvenredigd zijn aan de daarvoor be steede geldelijke offers; wanneer men ook bij het Indische leger de bereden korpsen met ruinen en m.errien ging remonteerenzouden de bronnen, die de Indische krijgspaarden thans nauwlijks in voldoende mate leveren, spoedig uitgeput zijn. Door slechts 1 merrie aan de aan de voortteling te onttrekkenwordt aan den paardenstapel meer schade toegebracht dan door 18 hengsten niet voor de voortteling te bestemmen.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 206