201 Yoorts zorge men voor den aanplant van padidjagoeng, katjang, bamboe, enz., en voor den aanleg van waterleidingen en réservoirs. Bij de verdeeling van de terreinen in weiden moet men er voor al op letten, dat deze zooveel mogelijk door eene rivier, een beekje, eene heuvelreeks, eene laagte of een boschrand begrensd, en verschei dene weiden zoo veel doenlijk door dezelfde rivier beproeid worden. Bie grenzen der weiden worden later door het aanplanten van bam- boe-doeri of awoer-awoer pagar's en het graven van natte slooten voltooid. Als beginsel moet men aannemen, dat elke weide ruim schoots van zuiver, stroomend water is voorzien. De slooten hebben behalve hun tweeledig doel begrenzing en, in den drogen moeson, bewatering het voordeel, dat ze de omliggende gronden draineeren. Het aantal in elke weide te plaatsen paarden zal vaak afhankelijk zijn van de uitgestrektheid en de vruchtbaarheid der weide. Bij de indeeling in kudden worden de Makassaarsche geheel van de Sandelhoutsche moederpaarden gescheiden. De veulens wor den, na gespeend te zijn, zouder onderscheid van geslachtmaar wel'met onderscheid van ras, eveneens bij kudden vereenigd, Zoodra de veulens op de jaren des ondersclieids zijn gekomend. i. nadat zij den leeftijd van twee jaren hebben bereiktworden die exemplaren, welke niet meer tot de tweede keuring worden toegelaten, dus de finaal afgekeurde veulensvan de stoeterij verwijderd en de voor de remonte bestemde exemplaren van de toekomstige moederpaarden ge scheiden en in de zoogenaamde remonte-weiden overgebracht. Die weiden onderscheiden zich van de andere door de daarin aan wezige natuurlijke en kunstmatige terreinhindernissen. Het voordeel van gadogan's bestaat voornamelijk hierin, dat zij de hengstenzonder dat deze van elkanders gezelschap verstoken zijn meer vrijheid van beweging geven dan de gewone stallenen dat bij eenig verschijnsel van droes de vrees niet behoeft te bestaan dat deze ziekte zich zoo spoedig als in de stallen zal voortplanten;, mits men slechts zorgdragedat de besmette gadogan met alles wat daarin gebruikt is, zooals harnachement, stal- en poetsgereedschappen, pansementstukkenenz. spoedig verbrand en de droesige hengst afgemaakt wordt. Het is in dergelijke gevallen altijd beter, de hoogste waarde van al hetgeen vernietigd wordt op te offeren, dan de minste kans in het leven te roepen om de besmetting op de stoeterij te doen blijven. Bij de toepassing van afdoende maatregelen als hierboven zijn aange-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 208