geveukan men bij het vernietigen van gadogan's toch wei sommige voorwerpen daarvoor vrijwaren. De stijlen, enz. der gadogan's kan men b. v. van ijzer, de stalemmers en drinkbakken van tin of ijzer maken; terwijl men de in de nabijheid van de besmette gadogan zijnde houtwerken met carbolzuur kan desinfekteeren. Van dit des- infekteerend middel werd gezegd//L'acide phénique est le meilleur antiseptique connu; il n'y a pas de ferment animé qui lui résistepas ,de putrefaction qu'il n'arrête, excellent quand il s'agit d'assainir des étables, des salles d'hopitaux; il a une odeur analogue a celle du goudron de houille, dont on l'extrait." De algemeeue loods der hengsten moet hoog opgetrokken, ruim, droog, luchtig en van alle zijden open, maar tevens door pagar's en geboomte tegen de heerschende winden beschut zijn. Gelegenheid behoort er te bestaan, dat de hengsten geregeld afgeleid en bij los breken uit de gadogan's gemakkelijk opgevat kunnen worden. Het voordeel van geheel open stallen is door de ondervinding gebleken. De ramen, die in de stallen der voormalige Pransche rijdende artillerie te Vincennes boven de hoofden der paarden werden aange bracht, waren evenals de deuren voor het grootste gedeelte van den dag open. Vele Pransche officieren keuren dezen maatregel goed daardoor toch zijn de paarden altijd aan de buitenlucht gewend en is de overgang, bij het uitrukken te velde, tot het bivakleven of bij eene stoeterij gedurende den dekkingstijd minder groot dan voor paarden, die altijd warm of gesloten gestald zijn geweest. Gedurende den twee en veertigdaagschen overtocht naar Mexico heeft eene Pransche batterij rijdende artillerie, 260 paarden sterk, slechts 5 en gedurende een tweejarig verblijf in Mexico slechts 14 paarden aan ziekten verloren. Dit zeer gunstige sterftecijfer wordt aan bo venbedoelden maatregel toegeschrevendie bij de batterij stiptelijk was opgevolgd. Ook heeft men opgemerkt, dat de paarden, die in de stallen het dichtst bij de deur staan, het gezondst zijn. Men moet de stallen niet grooter maken dan voor 24 paarden. Het is wenschelijk, afzonderlijke ziekenstallen op te richten voor de rnoe- derpaardende andere merrienveulens en hengstenen tevens een droesstaldie zoo ver mogelijk van de andere stallen verwijderd is- Over de inrichting en de eischen van ziekenstallen te spreken zou hier buiten mijn bestek gelegen zijn. Het werpen in de weide levert wel is waar voor veulen en mer- Zie: //Industries chimiques." Revue des deux mondes, décembre 1867. 202

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 209