13 2e luitenants, benadeelen zij de bevordering der Indische officieren niet, terwijl het Nede'rlandsche leger er voordeel bij heeft, doordien het, alleen daardoor, officieren in zijne gelederen kan verkrijgen, die krijgsondervinding hebben opgedaan. Alleen wanneer het Indi sche officierskorps compleet is, is de detacheering minder wenschelijk omdat dan de geëxamineerde onderofficierenzooals eenige jaren gele den het geval was, langen- tijd nog als onderofficier moeten rond- loopen, ten nadeele van den goeden geest in de lagere rangen van het leger. De Militaire Academie te Breda, zeiden wij, levert slechts zeer weinig Indische officieren op. Het moet erkend worden, dat, tegen de verwachting van velen, en ook van ons, de wet op die inrichting eene failure is geweest. Het is te hopendat eene wijziging in die wet, welke onlangs door den Minister van Oorlog is voorgesteld, goede gevolgen zal hebben, ofschoon wij zulks thans wel eenigszins be twijfelen, nu, ten gevolge van de meerdere welvaart in het moe derland, de lust voor den militairen stand zeker in de laatste jaren niet is toegenomen. Om kadets voor de koloniën te lokken, kan moeielijk meer gedaan worden dan thans reeds geschiedt door het aanbod van gratis-oplei ding. Alleen zouden wij wenschendat voor den in Nederland opgeleiden officier de gratificatie voor eerste uitrusting op ƒ1500, werd gebracht, omdat dit bedrag bepaaldelijk noodig is. Tengevolge van het onvoldoende der tegenwoordige gratificatie beginnen vele officieren, wier ouders onvermogend zijn, hunne loopbaan met schul den, waaronder zij jaren lang gebukt gaan. Om dezelfde reden behoort ook de gratificatie voor de in Indië aan te stellen officieren belangrijk te worden vermeerderd en, naar het ons voorkomt, op f 2000,te worden gebracht, omdat in Indië alles duurder is dan in Nederland. Door enkelen is wel eens het denkbeeld geopperd, de eischen voor den officiersrang weder te verminderen. Wij zouden dit de meest heillooze bepaling vinden die genomen kon worden. Van den Indischen officier wordt, in velerlei omstandigheden, veel gevorderd; daarom, en ook voor het relief van den officier van het Indische leger, mag hij in wetenschappelijke ontwikkeling niet lager staan dan zijn wapenbroeder in Nederland, en mag het officierskorps geen toe- 1*

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 20