kannen worden gebezigd. Van de aanwezigheid der verschillende natiën bij de manschappen der bereden korpsen van het Indische le" ger kan veel partij worden gestrokken bij de keuze van het voor eene stoeterij benoodigde mindere personeel. Het is aan geen twijfel on derhevig, dat men dat mindere personeel voor een groot deel uit mi litairen moet doen bestaan, omdat men van deze, door dat zij aan tucht gewend en aan de militaire wetten onderworpen zijn, met re den eene meer nauwgezette plichtsbetrachting kan verwachten dan van de zoogenaamde vrije Inlanders. Die militairen zijn bovendien ge woon met paarden om te gaan, waardoor hunne bij dien omgang ver kregen kennis van verschillende détails welke bij de paardenfokkerij te pas komen, van groot nut kunnen zijn bij de stoeterij. Teneinde de detacheering van daarvoor geschikte sujetten bij de stoeterij eenigs- zins aanlokkelijk te maken, zal aan hunne detacheering eenig geldelijk voordeel dienen verbonden te worden. Aan militair personeel zou men voor eene stoeterij van 600 moeder- paarden zoo ongeveer kunnen nemen: 1 direkteur, 1 paardenarts 1 officier van gezondheid (voor memorie) 1 opperwachtmeester of sergeant-majoor, 4 Inlandsche wachtmeesters en sergeanten 1 fourrier, 8 Europeesche korporaals, 1 Europeesche korporaal, hoefsmid, 1 Om het leven dezer militairen op de geïsoleerde plaats waar zij zich bevinden zoo aangenaam mogelijk te maken en hen tevens zoo lang doenlijk bij de stoeterij te houden, geve men hun waar zulks den dienst niet kan schadenveel vrijheden en trachte men van hen zoogenaamde soldats-laboureurs te maken. In het belang eener goede voeding voor hen, zorge men voor het aanleggen van groentetuinen, vischvijvers en een veestapelkippen en ander gevogelte kunnen de manschappen bij hunne eigen hutten houden. Ook drage men zorg voor vruchtboo- men, die tevens tot lommer voor de paarden kunnen strekken. Daar het voor een waakzaam toezicht over de kudden paarden van 1 zadelmaker, 8 Inlandsche korporaals 8 Europeesche kavalleristen of artilleristen, 24 Inlandsche voor memorie. 208

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 215