VARIA. Dienstdoende Officieren. De aanstelling onlangs van een aantal onderofficieren tot adjudanten-onderofficier, dienstdoend officier, bij de infanterie en artillerie, geeft ons eene gereeae aanleiding, de po sitie van deze onderofficieren ter sprake te brengen. Hunne positie is, op zich zelve genomen, onzuiver. Zij zijn on derofficier, maar hunne dienstbetrekking brengt mede, dat zij in de militaire wereld eene plaats innemenver boven die der gewone onderofficieren; terwijl zij daarentegen hunne conversatie in den re gel niet bij de officieren kunnen en zullen zoeken. Zij zijn dus aan de eene zijde verstoken van de voordeelen, welke aan andere onderofficieren ten deel vallen; zij kunnen niet deelne men aan de onderofficiersmenage en zij wonen niet in een gouver- nements gebouw nabij de kazerne. Zij wonen en voeden zich voor eigen rekening, dus betrekkelijk duur. Zij behooren niet tot de onderofficieren en evenmin tot de officieren; maatschappelijken omgang hebben zij dus weinig. Deze //dienstdoende officieren-' zijn dus amphibiën, wier lot niet benijdenswaardig is. Wij erkennen gaarne intusschen de noodzake lijkheid van hunne aanstelling, zoodra er groot gebrek aan officie ren bestaat; ons doel is dan ook niet, de benoeming af te keuren, maar wij meenen er op te moeten wijzen, dat het noodig is, deze categorie van militairenin vergoeding van de in vele opzichten valsche stelling waarin zij gebracht zijngoed te ieloonen. Geschiedt zulks thans? Naar het ons voorkomt, in geenen deele De adjudant-onderofficier, dienstdoend officier, geniet bij de in fanterie slechts 50 ct. per dag aan soldij meer dan de gewone adju-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 217