14 vluchtsoord worden voor personendie voor andere betrekkingen niet deugen. Voorzeker, naarmate men de eischen lager stelt, zal men meer officieren kunnen krijgenmaar van welk gehalte P Van ons leger wordt te veel goeden dienst gevorderddan dat het peil der ontwikkeling van de officieren, en daarmede dat van het geheele leger, mag dalen. Zoolang er eenige waarheid gelegen is in het gezegdedat de Pruisische schoolmeester bij Sadowa heeft overwon nen, zoolang moet eer gedacht worden aan verhooging van dat peil dat aan verlaging. De examens, voor den adspirant civilen ambtenaar gevorderd, zijn veel zwaarder dan die voor den aanstaanden officier. Toch is er geen gebrek aan civile ambtenaren, omdat hunne positie beter is. Het is dus ook niet noodig, de examens voor den officier te ver gemakkelijken; naarmate ook zijne positie beter wordt, zal men een genoegzaam aantal wetenschappelijk ontwikkelde officieren kunnen krijgen en behouden. Met onzen wenschdat toch geene te lage eischen voor den aan staanden officier mogen worden gesteld, willen wij niet te kennen geven, dat wij het lichter examen afkeuren voor onderofficieren, die een zeker aantal dienstjaren hebben en getoond hebbenfatsoenlijke lieden en goede militairen te zijn. Integendeel, de troupiersdiedoor den hoogeren ouderdom waarop zij den officiersrang bereiken het bijna nooit verder brengen dan tot den rang van kapitein, kunnen in de subalterne rangen uitstekende diensten bewijzen. Één zoodanig offi cier zou men bij elke kompagnie gaarne zien; hunne aanwezigheid bevoordeelt de bevorderingskans der meer wetenschappelijke officieren van jongeren leeftijd en heeft geen enkel nadeelzij is voor de onderofficieren een heilzame prikkel tot goed gedrag en voortdurende plichtsbetrachting. Wanneer men de tegenwoordige eischen voor den officiersrang niet vermindert welke vermindering, wij herhalen het, onzes inziens een ware ramp voor het leger zoude zijn en de te verwachten reor ganisatie der Militaire Academie te Breda niet overvloedige vruchten oplevert, dan zal ook de Militaire school te Meester-Cornelis niet bij machte zijnjaarlijks eene behoorlijke aanvulling te leveren. De ondervinding leert dit nu reeds; slechts een, betrekkelijk niet groot, gedeelte der onderofficieren staat op een voldoenden trap van ont wikkeling om op de school te worden toegelaten. Die school is eene

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 21