PROMOTIE BIJ KEUZE. In den Indiër van de maand April jl. kwam onder dezen titel een opstel voor van E,.waarvan deze de beleefdheid had, ons een afdruk te doen toekomen en dat wij dus hier wenschen te bespre ken, althans wat de hoofdpunten betreft. De schrijver zegt, dat, hoewel een leger groote behoefte heeft aan practisch ervaren officieren, toch in het bijzonder het korps hoofd officieren wetenschappelijk ontwikkelde personen moet tellendat men, om dat doel te bereiken, de lust tot studie bij de subalterne officieren moet aanmoedigen door eene promotie bij keuze voor den kapiteins- en den majoorsrang voor te spiegelen aan hendie een goed examen afleggen. Van de vacatures zou dan -J- gedeelte bij keuze moeten worden aangevuld, terwijl de overige f deelen op de tegenwoordige wijze, volgens het ancienniteitsstelsel, aanvulling zouden erlangen. Wij zullen hierbij voorloopig blijven stilstaan, omdat wij de mee ning des schrijvers te dezen aanzien volstrekt niet deelenen in promotie bij keuze, na afgelegd examen, vele nadeelen zien, die tegen de te verwachten voordeelen niet opwegen. Naar onze overtuiging is het hoofdzakelijk niet de meerdere mate van abstracte kennismaar de trap van ontwikkelingdie bereikt wordt ten gevolge der verkregen kennis, welke op wetenschappelijk gebied de geschiktheid voor den hoogeren rang bepaalt. Kan de mate van ontwikkeling nauwkeurig op een examen worden geschat? Wij ont kennen dit. Eene studie, die strekt om voor een examen klaar te komen, is de ware studie niet. De studie van hem, die eens den 10

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 224