221 Toch heeft men die wetenschappelijke ontwikkeling niet op de hier be sproken wijze //aangemoedigd." Omdat de legerkommandanten hebben begrepen, dat die aanmoediging eenzijdig en daardoor onbillijk zoude zijn, en ook onnoodig was zoolang er andere middelen speciale betrekkingen, decoratiën, eervolle plaatsingen enz. zijn aante wijzen. Zelfs heeft men voor onze officieren van den Generalen Staf, die dan toch zeker onder de meest wetenschappelijk ontwikkelden van het leger moeten worden gerekendde kans voor buitengewone bevordering niet opengesteld De heer Glasius wilblijkens hetgeen hij elders in zijn opstel aanvoert, voor het leger in Nederland de oprichting eener//Hoogere Krijgsakademie"; om hoofdofficier te kunnen worden, zal men den cursus dier Akademie gevolgd moeten hebben. Mogelijk is dit denk beeld uitvoerbaar in Nederland, waar buiten de najaarsoefeningen //gemiddeld door drie officieren het werk moet worden verricht, dat door één van hen gemakkelijk kan worden uitgevoerd" (blz. 540); in Indië, waar de korpsen, in 't algemeen genomen, steeds compleet zijn, waar telkens expeditiën voorkomen, waar men dikwijls één of ficier met een aantal verschillende, betrekkingen belast, zou het on- mooglijk z jn, een belangrijk aantal officieren voortdurend aan hun werkkring te onttrekken. Men ziet nu reeds, hoe het incompleet aan officieren op de overigen drukt! En het is dan ook naar onze overtuiging niet tegen te spreken, dat de officier in Indië, die zijn dienst goed wil doenhetin het algemeen gesprokendruk heeft Om dezelfde reden kan hij ook, vooral in den tegenwoordigen tijd zich niet door gezette studie tot een moeilijk examen bekwameneen een enkel luitenantkommandant van een kleinen postzou dit mis schien nog kunnen doen, maar de meesteu bepaaldelijk niet! En de besten dat zijn in 't algemeen die in speciale betrekkingenge wichtige kommando's enz. geplaatst zijn nog minst van allen; juist die zouden dus de meeste kansen hebben ombij invoering van R.'s bevorderingstelsel, gepasseerd te worden; en te meer zouden zij dat gevaar loopennaarmate zij eene meer ernstige opvatting hebben van hunne dienstplichten, en beter begrijpen, dat al hun tijd zoonoodig beschikbaar is voor het Gouvernementdat hen betaalt Behalve al het hier aangevoerde, is er nog een gewichtig bezwaar tegen het afnemen van examens, zooals door R. bedoeld worden Droeg zijn stelsel van bevordering de gewenschte vrucht, dan zouden zich velen op de studie voor 't examen toeleggen en dan ook dat

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 228