15 hoogst nuttige instelling, waarvan ons leger vele goede en degelijke officieren verkregen heeft, doch zij is alleen niet voldoende. Er zullen nog andere middelen moeten worden beraamd om, in Indië zelvein de groote behoefte aan officieren te voorzien. AVij stellen daartoe voor, de oprichting van eene Jcadetten-school. Vele ouders en jongelingen hebben een afkeer van den militairen stand, omdat de laatsten hunne militaire opvoeding gedeeltelijk inde kazerne moeten erlangen. Wanneer zulks voorkomen wordt, wanneer de gelegenheid wordt geopend om de jongelieden kosteloos voor officier op te leiden buiten de kazerne om, op eene wijze die genoegzamen waarborg geeft voor eene goede opvoeding, dan zouden de ouders zich niet meer genoodzaakt zien, hunne kinderen naar Europa te zenden; dan zouden velen zich niet meer de daartoe benoodigde, boven hunne krachten gaande opofferingen behoeven te getroosten. Onzes inziens zou de kadettenschool moeten bestaan uit twee afdeelingen: de eerste, gelijkstaande met de hoogere burgerschool met drie-jarigen cursus; de tweede bestemd om hen, die de eerste afdeeling hebben doorloopen, en ook de jongelieden, die elders tot zoover hunne opvoeding hebben genoten en op even hoogen trap van ontwikkeling staan blijkens een af te leggen toelatingsexamen, verder op te leiden voor den officiersrang. Voor die tweede afdee ling zal een vierjarige cursus zeer voldoende zijn; men zal dan offi cieren kunnen erlangenwelke in wetenschappelijke ontwikkeling niet ten achter staan bij hendie van de Militaire Academie afkomstig zijn, en zelfs, ten aanzien van dadelijke bruikbaarheid, het bij dezen winnen. Het geheel komt dus eenigszius evereen met de Pruisische kadet- tenscholen, waaromtrent onlangs in het Militair Tijdschrift (jaargang 1874blz. 526) een en ander is medegedeeld. Wij zouden onze kadettenschool bestemd willen zien voor de opleiding tot officier bij alle wapens en ook bij de militaire admi nistratie. Het onderwijs zoualthans voor zonen van officieren en mindere militairen en van ambtenaren, geheel kosteloos moeten zijn, behou dens de verbintenis, door de ouders of voogden aan te gaan, om, wanneer de zoon zijne bestemming niet volgt of binnen zeker tijds verloop na zijne benoeming tot officier de gelederen verlaat, de kosten der opleiding te vergoeden. Nu het middelbaar onderwijs in Indië nog zooveel te wenschen

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 22