224 Kruk zijne bekende brochure schreef, toen hij bij het hoofdbureau der artillerie was, enz., enz. Zij. die bij den troep dienen, zijn ver plicht meer tijd te vermorsendoordien er kleine tijdvakken zijn tus- schen de verschillende dienstendie verloren gaan door heen en terug te loopen, verwisseling van kleeding enz; komen zij van eene ver moeiende militaire wandeling thuis, dan hebben zij natuurlijk geen lust om dadelijk weer aan de studie te gaan; de beste lectuur is dan een dagblad of iets dergelijks. De bureau-officieren hebben eene ge regelder verdeeling van den dag; hun dag is langer dan die van een troepenofficier. Althansdit is onze ondervinding. De bevordering tot de hocgere hoofd-offieiersrangen (luitenant-kolonel, kolonel, generaal) wenscht de schrijver niet van een examen afhanke lijk te maken; wij zijn dit volkomen eens en meenen dat eene der aangevoerde motiven: dat de geschiktheid daarvoor in het algemeen afhankelijk moet worden gemaakt van eigenschappen, waarvan het bestaan niet bij een examen kan blijken, evenzeer van toepassing is op de bevordering tot kapitein en majoor. Maar eene andere reden, door den S. opgenoemd, n. 1. dat met de jaren de neiging en ge schiktheid tot gezette studie verloren gaat, is o. i. ten eerste niet juist (men denke aan mannen als generaal Knoop, professor Veth, Groen van Prinsterer eD vele anderen)en zou, ten tweedejuist een reden zijn, in het stelsel des schrijvers waarbij de examens noodig worden geacht tot opwekking van de lust tot studie, om die examens vooral te behouden voor hendie de minste neiging tot studie hebben Wij hebben noodig een goed, tevreden officierskorps. Tevreden zou het officierskorps niet blijven, wanneer men telkens jongeren, waaronder er dikwijls zullen zijn die, ofschoon zij een goed examen deden, in algemeenen zin niet bruikbaarder zijn dan anderen, boven zich geplaatst zoude zien. Wanneer de schrijven werkelijk meent, //dat door zijn stelsel van promotie bij keuze de goede geest bij het officierskorps zal worden onderhouden", verschillen wij ten eenemale met hem in gevoelen. De gelukkigen hoogstens y3 gedeelte, doch vermoedelijk minder zullen wellicht tevreden zijn met hunne vroeg erlangde hoogere plaatsing op den maatschappelijken ladder; met de overschietende 3/s gedeelten zal ongetwijfeld het tegendeel het geval wezen. v //Welke maatregelen men ook neme", zegt R., //malaise moet ge boren worden wanneer officieren, op wie niets valt aan te werken

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 231