228 de begrooting hoog opgevoerd, geen nood; de gelden kunnen gevon den wordenwant de koffie maakt het weer goed. Koffie was het, die ons in staat stelde, Atjeh tot nu toe te beoorlogen. De vruchten die de regeering van de koffiekultuur plukt heeft ze eigenlijk voor het grijpen, maar de voordeelen die eene paarden fokkerij voor haar moet opleveren, zijn eerst na verloop van jaren en dan nog slechts zijdelings te verwachten. Kechtstreeksch voor deel, zooals bij de koffiekultuur, zal ze bij eene paardenfokkerij wel moeilijk verkrijgen; doch ze moet daarom hier niet als koopman of industrieel, maar als staathuishoudkundige optredenen vragenwelke zijn de zijdelingsche voordeelen, aan de oprichting van eene paarden fokkerij verbonden. Het antwoord hierop is: 1° uitbreiding en verbetering van den paardenstapel, 2° verbetering van de transportmiddelen, 3° verhooging van onze iveerbaarheid. In Frankrijk werden de aan eene partikuliere stoeterij verbonden kosten goed gemaakt door de hooge premien die op de courses worden behaald, en de prijzen voor het dekken. In 1864 werd daar eene kommissie benoemdom te onderzoeken in hoeverre de bescher ming, door den staat aan de partikuliere stoeterijen verleend, nog noodzakelijk was. Het gevoelen der kommissie was te dien aanzien echter uiteenloopend. In Engeland is die staatsbescherming minder noodig; daar wordt betrekkelijk meer voor de verbetering van het paardenras gedaan; daar is het de trots der aristokratie b. v. om op hare uitgestrekte domeinen stoeterijen te hebben, die van vader op zoon overgaan en als eene familiezaak worden beschouwd. Maar in Nederlandsch-Indië, waar alles even onbestendig is, valt aan zoo iets niet te denken. In Rusland bekleedde de partikuliere stoeterij van den graaf Orlow eene eerste plaats, en de daarop geteelde paarden waren van zulk een goed gehalte dat men van het Orlowras sprak In lateren tijd werd die stoeterij door den Czaar overgenomen. In hoeverre nu een partikulier in Indië genegen zou zijn om, met eene subsidie of eenige ondersteuning van het gouvernement, zijn ka pitaal en zijne kennis dienstbaar te maken aan het opfokken van paarden, hangt geheel af van den aard dier ondersteuning. De enkele, kleine, partikuliere stoeterijen die op Java te vinden zijn, kunnen niet anders dan als liefhebberij-stoeterij en worden be schouwd, die op zulk eene kleine schaal zijn, dat ze als het ware op de verbetering van het paardenras en de uitbreiding van den paar-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 235