230 voor het vervoer der produkten of voor anderen arbeid op het land zelf. Door landbouw en veeteelt in 't algemeen te vereenigenwordt het wisselen van gronden bevorderd. Zoo kan men op kleigrond eerst padi plantenen het volgende jaar tabakom daarna van den grond weiland te maken. Het bedrijfskapitaaluitsluitend benoodigd voor het exploiteeren van eeue paardenfokkerij, is nog al aanzienlijk, zoodat voor het op nemen van dat kapitaal niet gemakkelijk borgen te vinden zullen zijn. Dit zou, dunkt mij, wel het geval wezen, indien de exploitatie b. v. gepaard ging met het telen van produkten voor de Europeesche markt op gronden waarop geene te zware lasten drukken. Het geven van een renteloos voorschot door het gouvernementbij de oprichting van eene stoeterij, beteekent meer dan men wel zou vermoeden, wanneer men nagaat dat voor het opnemen van eenig kapitaal, dat voor het op touw zetten van eene landelijke onderneming wordt ge bruikt, nog al hooge rente moet worden betaald. Maar het gouver nement heeft wel 100.000 renteloos voorschot gegeven voor den afvoer van gouvernements koffie en den opvoer van zout voor de residentie Kadoe in 1867. Waarom kan dus het gouvernement ook geen ren teloos voorschot geven voor eene paardenfokkerij altijd van het be ginsel uitgaande dat de staat geen koopman of spekulant mag zijn? Thans rest mij na te gaanwaarin zou moeten bestaan de van gou- vernementswege te verleenen ondersteuning ter aanmoediging van eene partikuliere stoeterij en de verplichting jegens den staat van den onder nemer der exploitatie. Dit gelieve men te zien in een ontwerp-kon- trakt, dat ik aan de goedkeuring mijner lezers onderwerp. Het kontrakt kan als volgt luiden Artikel 1. In te gaan met het zevende jaar na den datum van het sluiten van dit kontraktzal de kontraktant jaarlijks ten dienste van het leger moeten leveren een zeker getal remonte-paarden, afkom stig van volbloed Makassaarsche of Sandelhoutsche hengsten en Ja- vaansche merrien en die op kontraktant" s gronden geworpen zijnin de verhouding van minstens één paard op een aangegeven getal bouws gronddoor het gouvernement aan den kontraktant in bruikleen ge gevenwelke paarden worden afgeleverdna goedgekeurd te zijn, tegen den voor het loopende jaar vastgestelden remonte-prijs voor de artil lerie en kavallerievermeerderd met een vijfde gedeelte van dien prijs Indien men aanneemt, dat de kontraktant op 500 bouws grond 300

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 237