231 moederpaarden zal moeten hebben en op 6 moederpaarden jaarlijks 1 geschikt remonte-paard kan worden gerekenddan moet de kon- traktant jaarlijks derhalve op 10 bouws grond 1 geschikt remonte- paard rekenen, dat hij aan het gouvernement moet afleveren. Ten einde de zekerheid te hebben, dat de af te leveren remonte- paarden op de gronden van den kontraktant geworpen en van het door het gouvernement gewenschte gekroiseerde ras zijnmoeten de veulens van den kontraktant eene maand na de spening van een merk worden voorzien, met de bepaling dat hij, bij niet nakoming van deze verplichtingvoor elk niet gemerkt veulen zal betalen eene boete ten bedrage van A gedeelte van den voor het loopende jaar vastgestelden remonte-prijs. Voor het nemen van voorbereidende maatregelen tot de oprichting der partikuliere stoeterijwordt den kontraktant eene tijdruimte van twee jaren gegund. De verhooging van den remonte-prijs met een vijfde gedeelte van het bedrag er van, als prijs voor elk van de partikuliere stoeterij af te leveren remonte-paard, is alleszins billijk door de groote eischen, die aan een deugdzaam troepenpaard worden gesteld. Artikel 2. De leverivg de remonte-paarden heeft plaats op de on derneming zelve van den kontraktantter overstaan van eene door het gouvernement te benoemen kommissiewier uitspraak beslissend is. Bij de keuring van de af te leveren remonte-paarden wordt door de kommissie als leiddraad gevolgd de Instrnktie omtrent den aan koop en de keuring van paarden voor het leger. De kommissie moet bestaan uit den direkteur der militaire stoeterij, als president, een officier der kavallerie, een officier der artillerie en een paarden- of veearts. Bij staking van stemmen beslist de president. Van zijne tegenwoordigheid op de partikuliere stoeterij maakt de direkteur der militaire stoeterij gebruik, om eene oculaire inspektie te houden. Eenmaal goedgekeurdzijn de remonte-paarden aan geene herkeu ring meer onderworpende kontraktant is dan van alle verdere ver plichtingen ontheven en het gouvernement behoort dan alle risico's zelf te dragen. Artikel 3. Voor elk geschikt paard minder dan het door den kon traktant te leveren aantal remonte-paardenbetaalt lij aan het gou vernement eene boeteten bedrage van het dubbele van den remonte- prijs van het loopende jaar.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 238