232 De boete is noodzakelijk, ten einde den kontraktant zoo weinig mo gelijk in de gelegenheid te stellenzijne schoonste exemplaren van paarden voor de keurings-kommissie achter te houden en die tegen goeden prijs aan partikulieren te verkoopen. Het bedrag der boete is voldoende, om daarvoor ten allen tijde elders een geschikt remonte-paard te bekomen. Artikel 4. Be paardenfokkerij van den kontraktant moet toegan kelijk zijn voor een door het gouvernement te benoemen inspekteur. Dit is in het belang van de andere kontrakteerende partijhet gouvernementdat het recht moet hebbenden gang van zaken op de partikuliere stoeterij te doen nagaan enzoo noodigden onder nemer met wenken en raadgevingen van dienst te zijn. Van de over de reizen des inspekteurs uit te brengen rapporten kan zeer veel voordeel worden getrokken voor de militaire stoeterijen. Artikel 5. Be kontraktant is overigens geheel vrij in het aanwezig hebben van het aantal der op zijne onderneming voor de voortteling te onderhouden moederpaarden. Het moet het gouvernement onverschillig zijn of de moederpaarden het eigendom zijn van de bevolking of van den kontraktant zeiven. Het gouvernement behoort slechts na te gaan of op de partikuliere stoeterij het aangenomen stelsel van kruising opgevolgd en jaarlijks het bepaalde aantal remonte-paarden geleverd wordt. Door den inhoud van dit artikel zou men allicht denken, dat de kontraktant er zich door zou laten verleiden, om zoo het mogelijk ware zelfs geen enkel moederpaard i» bezit te hebben, ware het niet, dat hij door de groote onzekerheid om het bepaalde aantal remonte-paarden te kunnen afleveren, en omdat hij bij niet nakoming van zijne verplichting in eene groote boete zou vallen, spoedig van zulk een denkbeeld zal terugkomen. Artikel 6. Van gouvernementswege worden den kontraktant ten ge- bruike afgestaan Overwalsche dekhengstenin verhouding van 1 hengst op 3 te leveren remonte-paar den. Het is noodzakelijk dat het gouvernement de keuze van de dek hengsten heeft, omdat het zich daarvan, wat de goede kwaliteit be treft, beter kan voorzien dan ieder partikulier in de binnenlanden van Java, hetzij door aankoop op de hoofdplaatsen van Java, hetzij door rechtstreekschen aanvoer van Makasser of Soemba. Voor eene richtige kontrole worden de teD gebruike afgestane dekhengsten mede van een merk voorzien.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 239