234 Het stationeeren van dekhengsten is de minst kostbare wijze, om het inheemscbe paardenras geleidelijk te verbeteren, maar de resultaten van dezen maatregel zijn geheel afhankelijk van den goeden wil, de paardenkennis en de liefhebberij der bevolking, om betere paarden te verkrijgen. Zal het paardenras van Java hierdoor gebaat worden de verbetering daarvan zal minder moeilijkheden opleveren, naarmate het spoorwegnet op dit eiland allengs wordt uitgebreid en men der halve minder paarden voor den afvoer van produkten behoeft te gebruiken. In Frankrijk was men van oordeel, dat het stationeeren van dek hengsten het meest moest bijdragen tot de verbetering van het paar denras aldaar. Vroeger werden ook op Java, voor dat doel, dekhengsten in de verschillende residentiën gestationeerd. Niet alleen brengt het belang der regeering mede om, door de wederinvoering van dien maatregelde paardenfokkerij aan te moe digen, maar haar wordt het nemen van dergélijke maatregelen bij artikel 60 van het regeeringsreglement wel degelijk voorgeschreven; want de paardenfokkerij is, evenals de veeteelt, een tak van nij verheid, die aan den landbouw verbonden is. Dien tak van nijver heid niet tot hare bijzondere zorg te maken, omdat hij aan de regee ring geene rechtstreeksche winsten oplevert, is niet te verontschuldigen. Ook hier weder moet het gouvernement zich op het standpunt van den staathuishoudkundige plaatsen. Zijn de gouvernements-posterijen en telegraafdienst soms in Indië produklief Waarom getroost de regeering zich de daaraan verbonden groote uitgaven, wanneer het niet was, om, behalve ten eigen bate, de groote voordeelen daarvan aan den handel en de industrie te doen deelachtig worden Ik zeg ten eigen lateomdat de regeering door eene doeltreffende inrichting van het post- en telegraafwezen groote voordeelen 'genietb. v. voor hare administratie, politie, justitie endefensie. Is het niet in het voordeel der defensie van Java meer in het bijzonder, wanneer het leger ten allen tijde over goede rij- en trekpaarden kan beschikken P En zullen de gouvernements-posterijen niet evenzeer gebaat zijn bij het aanwenden van krachtige pogingen ter verbetering van het paar denras? Al zijn de rechtstreeksche voordeelen die het gouvernement bij het treffen van dergelijke maatregelen zal trekken vooral oogenblikkelijk niet groot en de ontvangsten veel kleiner dan de uitgaven, de zij'delingsche voordeelen daarvan zullen evenwel hoe langer hoe grooter worden,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 241