236 zigen, uitbreiden of inkrimpen. Als regel mag worden aangenomen dat in. de paardenrijke streken des lands ook de meeste liefhebbers van paarden gevonden worden. Met de uitbreiding der rayons gaat men stelselmatig te werk en houdt daarbij steeds in het oogwat vroeger omtrent de algemeene beginselen der kruising werd gezegd. De bij de bereden korpsen van het leger gestationeerde dekhengsten worden natuurlijk ten laste van het gouvernement onderhouden, maar die, welke aan partikulieren ten gebruike worden afgestaan, voor hunne rekening. Deze kunnen hunne kosten voor het onderhoud der gouvernements dekhengsten goed maken met de premiën, welke zij van anderen voor elke dekking kunnen vorderen. De dekking dooi de voor 's lands rekening onderhouden hengsten moet echter gratis gebeuren; dan eerst zal men van de oprichting der stations goede resultaten verwachten. Toen de Eransche generaal der kavallerie Daumas voor de verbetering van het paardenras in Algerie het voor stel deed om, als het meest afdoende middel daartoe, dekhengsten te stationeeren, berekende hij dat 1 hengst jaarlijks gemiddeld 27 merriën kan dekken. Voor Nederlandsch-Indië is in dit opstel {aan vankelijk) op 18 (en later op 24) dekkingen per jaar van 1 hengst gerekendhoewel men dat getal ook wel op 30 zou kunnen stellen, is het, geloof ik, beter 24 als maximum te nemen. Men behoeft niet in eens over te gaan tot oprichting van al de hierboven genoemde dépots d'étalons; maar aanvankelijk toch minstens van drie te gelijk over geheel Java, waarvan een aan de op te richten militaire stoeterij verbondenen de beide andere in paardenrijke stre ken bij detachementen kavallerie gevestigd worden. Elk dezer dépots zou dan een tiental dekhengsten Makassaarsche en Sandelhoutsche moeten hebben, die men gedurende den dekkingstijd op de meest geschikte punten des lands stationeert. Van de bij de bevolking ge dekte merriën worden door de kommandanten der detachementen ka vallerie, waarbij stations zijn geplaatst, registers aangehouden. Na elke dekking wordt de merrie van een merk of tjap voorzien. Bit moeivoor eene richtige kontrólena elke dekking geschieden. Worden op Java aan de dépots d'étalons ook de remonte-depóts verbondendan zijn de detachements-kommandanten der kavallerie tevens belast met den aankoop van remonte-paarden uit de produkten der kruising van de gouvernements stations-dekhengsten en de mer riën der bevolking. Het mindere personeel der stations, dat met de dekhengsten op reis gaat, zal langzamerhand de landstreek en hare

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 243