237 bevolking goed leeren kennen en dus ook weten waar goede remonte- paarden te vinden zijn; dit is een der voordeelen van de vereeniging der remonte-dépots en der stations bij de detachementen kavallerie. Busland telde in 1866 vier en twintig dépots, elk met 60 dek hengsten; dekking van de merriën der bevolking geschiedde toen gratis. Onder de 1300 dekhengsten, welke de administration des haras in 1860 in Erankrijk bezat voor de dekking der iniandsche merriën ten dienste van de kavallerie, waren er 21 van 10,000, 3 van f 20,000, 4 van 30,000 en 1 van f 40,000 waarde; men kan zich hierdoor voorstellenwat een goede dekhengst geldt. In Pruisen komen de volgens dit systeem gewonnen en goedgekeurde veulens tegen een ge- taxeerden prijs aan den staat. In Britsch-Indië worden dekhengsten onder een zekeren waarborg aan de bevolking ten gebruike afgestaan, met de voorwaarde, dat het gewonnen en goedgekeurde veulen tegen een door den paardenarts te bepalen som aan het gouvernement wordt afgestaan. Ten einde den richtigen gang van zaken bij de verschillende sta tions te kunnen nagaanen kontröle uit te oefenen op de bij de partikulieren gestationeerde dekhengstenbehoort daarvoor een speciaal officier van de kavallerie te worden aangewezenwien de bevoegdheid wordt toegekend, de niet goed verzorgde dekhengsten bij de par tikulieren terug te vorderentenzij deze de bij hen gestationeerde exem plaren van het gouvernement wenschen over te nemen. Bij elke in- spektie, welke die officier doet over de verschillende stations, moet hij tevens in de gelegenheid worden gesteldin de omliggende landstreek remonte-paarden voor het gouvernement aan te koopen. Men mag van de dekking bij de stations niet die resultaten ver wachten, welke de stoeterijen opleveren. Laat ons deze slechts op de helft stellen, zoodat, eens aannemende dat er bij de stations 600 merriën gedekt zijndeze over vijf jaren zouden produceeren TV van dat getal voor de remonte geschikte hengsten en TV voor de voortteling geschikte moederpaarden. Bij de remonte-dépots moet de bevolking in de gelegenheid wor den gesteld, hare voor remonte geschikte paarden tegen een bil lijken prijs, die niet voor geheel Java dezelfde mag zijn maar zich tusschen een maximum en minimum moet bewegen, van de hand te doen. Bij de keuring dier paarden moet zoo veel mogelijk worden ge-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 244