238 volgd de instruTciie voor de keuring van troepenpaarden. Daar de meeste van deze paarden onder minder gunstige omstandigheden zijn opgefokt dan de van de stoeterij afkomstige remonte-paarden, moet de leeftijd, waarop het paard geschikt wordt geoordeeld om bij de remonte te komen, in stede van 3j;-, hoogstens 4|- jaar zijn. Op Java zou men drie remonte-dépots kunnen oprichten. Zij moe ten hoofdzakelijk in paardenrijke streken gevonden worden. Men kan daar dan meer letten, meer invloed uitoefenen op de zorgen der bevolking gedurende den drachttijd en den zoogtijd harer moeder- paarden en de opkweeking der veulens, waarvan de goede exemplaren onze toekomstige remonte-paarden kunnen worden. In Pruisen kunnen de paardenfokkers hunne paarden reeds op 3ja rigen leeftijd aan den staat verkoopen. Daardoor wordt de lust om paarden te fokken zeer bevorderd. Dat rijk lelde in 1874, 13 remonte- dépots, waar de jonge paarden ook afgericht worden en men dus de bereden korpsen een groot gedeelte van die moeilijke taak uit de han den neemt. Wilde men dat stelsel ook in Indië toepassen, dan zou den de remonte-dépots veel kostbaarder inrichtingen worden dan de in dit opstel besprokene. Ln Frankrijk waren ik weet niet of het nu nog zoo is de remonte-dépots tevens de zoogenaamde militaire stations, stations van dekhengsten of depots diétalons. V. Sek.ondaire maatregelen ter verbetering van het paardenras. De oprichting van stoeterijen en stations kan slechts gedeeltelijk het doel bereiken, de verbetering van het paardenras, wanneer de middelen, welke men daarvoor aanwendt, niet gepaard gaan met het nemen van andere maatregelen, zoo als met betrekking tot wedrennen-* Inlandsche tournooispelenpaardenmarktende regeling van den vee artsenij dienst, verbetering der kommunilcatiemiddelenwettelijke voor schriftentijdschriftenenz. Reeds sedert jaren is het eene uitgemaakte zaak, dat er voor de beoordeeling der deugdzaamheid van een paard geen juister maatstaf bestaat dan de wedrennen dien aanbieden. Door deze aan te moe digen, worden de paardenfokkerijen en de veredeling van het paardenras

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 245