239 ia het algemeen zeer bevorderd. Ook hier is eene krachtige onder steuning van gouvernementswege noodig. Op het voetspoor van En geland bevordert en in Duitschland en in Erankrijk niet alleen de reo-eering het houden van wedrennen door het geven van hooge prijzen en pretniën, maar doen zulks ook de gemeentebesturen en partikuliere vereenigingen. Wel is waar heeft men misbruiken bij de wedrennen, zoo als b. v. het aangaan van weddingschappen tot een vrij aanzienlijk bedrag, maar dit heeft niets te maken met het nut der zaak zelve. De kosten van aankoop en onderhoud der race-paarden worden in Europa ook goed gemaakt door de hooge prijzen, die voor het dekken door die paarden worden betaald. Vroeger had men ook te Batavia een race-club, die voor het groot ste gedeelte uit Engelschen bestond; sedert bestaat zij niet meer en de Bataviasche wedloopen behooren, even als die van Tjiandjoer en Bandong, tot de geschiedenis. Alleen te Buitenzorg heeft men nog eene wedloop-societeitdie twee malen s jaars wedrennen houdt. Het is te hopen dat alle moeite zal worden gedaan, om die vereeni- ging niet het voorbeeld te laten volgen van de zuster-vereenigingen te Batavia, Tjiandjoer en Bandong, welke uit gebrek aan deelne ming en liefhebberij te niet gingen. Ben ik goed ingelicht, dan trachtte de regeering die vereenigingen niet in het leven terug te roepen door het geven van geldelijke tegemoetkomingen en het uitloven van prijzen en premiënin den vorm van voorwerpen van sieraad, medailles en getuigschriften, waarop Inlanders nog al gesteld zijn. Aangezien een race-paard in den kortstmogelijken tijd een be trekkelijk grooten afstand moet afleggen, zal het hiertoe des te beter in staat zijn, naarmate zijne ademhalingswerktuigen en zijn spier stelsel krachtiger ontwikkeld zijne ribben en pijpen beter gevormd zijn en het paard meer energie bezit. Dit zijn nu.juist de eigen schappen, welke bij dekhengsten zeer gezocht zijnwant hoe meer de bouw van het paard de volmaaktheid nadert, hoe meer waar borgen van krachten daardoor van snelheid-, het zal geven. De ondervinding heeft doen zien, dat de paarden, die op de renbaan de winners zijn, tevens als de beste dekhengsten worden beschouwd. De wedrennen hebben nog dit voordeel, dat de race-paarden zoo als ons de ervaring heeft geleerd door het zoogenaamde en- traineeren van lieverlede een palm hooger zijn geworden. Aan het entraineerendat aan de wedloopen voorafgaat, is een leefregel ver-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 246