bonden die veel overeenkomst heeft met dien door de hocksers gevolgd- Voor het entraineeren der paarden bestaan speciale inrichtingen zoo als in Engeland te Newmarket en in Frankrijk te Chantilly. De En gelsehen zijn groote liefhebbers van wedrennen; in hun land worden tegenwoordig gemiddeld 400 wedrennen jaarlijks gehouden, waarvan de voornaamste bij Epsom en Newmarket plaats vinden. Wie heeft nimmer iets gehoord of gelezen van de beroemde Derby-races? De wedrennen van Newmarket werden reeds onder de regeering van ko ning Jacobus I gehouden; ze zijn in Engeland eene nationale lief hebberij gewordenwelke de trots der aristokratie is. Zelfs op de kale rots van Aden houden de Engelschen nog races Ook in Britsch- Indie zijn zij, even als in Australië, aan de orde van den dag. Wie de wereldtentoonstelling in 1867 te Parijs heeft gezien, werd er zeker verrast door de groote en imponeerende stukken zilver, ver schillende voorwerpen van kunst of smaak voorstellendedie door Engelschen geëxposeerd waren en blijkens de rand- of onderschriften voor een groot gedeelte als prijzen bij wedrennen werden gewonnen. Geene betere kenschetsing van het land en het volk van courses of races. De groote prijzen, die dan ook soms in Engeland en in Frankrijk waar de wedrennen ook gezocht zijn worden gewonnen, zijn fabelachtig; men behoeft dit slechts in de dagbladen na te gaan. In 1867 behaalde het paard Normandie op de wedloopen in het Bois de Boulogne bij Parijs als prijs een zilveren beker ter waarde van 10000, en tevens nog eene premie van f 10000. Bij ééne courseja wellicht bij meer dan ééne is het totale bedrag der prijzen en premiën tot de som van f 2,000,000 geklommen. Een Engelsch merriepaard was op 15 van de 20 wedrennen winner van den prijs, waardoor de eigenaar, kolonel Pearson, 28000 of f 336000 aan inleggelden won, ongerekend nog de sommen, die hij aan wedding schappen had verdiend; gaat men na dat het paard niet meer dan 4 centenaars (1 centenaar s 51 kilo) woog en de prijs van het ons goud toen 3 17sh 6d gold, dan komen nage noeg 7000 sovereigns op 1 centenaar, en heeft dus het paard van kolonel Pearson zijn gewicht aan goud opgeleverd. De markies van Hastingsdie bij de wedrennen in het Bois de Boulogne in 1868 met zijn paard Earl den eersten prijs behaalde, had toen reeds omtrent 5000 aan prijzen en 280000 aan weddingschappen gewonnen. Op de races loopen hengsten en merrien. De prijs voor de dekking door een race-hengst welke eenigszins 240

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 247