241 bekend is, bedraagt in Frankrijk gemiddeld f 250, terwijl er het aantal dekkingen door één hengst soms 57 per jaar bedraagt. In Engeland zijn de dekkingsprijzen veel hooger. De f 15000, die het Ned.-Ind. gouvernement nog eenige jaren geleden jaarlijks te goed deed aan de verbetering van het paarden ras in de Preanger-regentschappen, kwam voor het grootste gedeelte in handen van de regenten of andere Inlandsche hoofdende kleine man zag van dat geld weinig. Slechts aanzienlijke Inlandsche hoof den en ook voorname Europeesche partikulieren zooals de H. H. Holle, Kerkhoven, Crone en anderenuit de Preanger-regenschappen en de residentie Batavia kunnen er race-paarden op na houden. En deze personen zullen ongetwijfeld meer waarde hechten aan medailles> getuigschriften en eadeaux in den vorm van voorwerpen van kunst en smaak, dan aan sommen gelds, welke men meer als subsidiën aan wedloop-sociefeiten en korporatiën van dien aard moet geven. Op de onderafdeeling 42 van de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1875 is bij artikel 215 voor aanmoediging van de paarden- en veeteelt de som van f 5000 en bij artikel 216 voor de verbetering van het paardenras eene som van f 10,000 toegestaan- Ik behoef niet te zeggen, dat dergelijke sommetjes niets beteekenen. Een ander middel om de liefhebberij voor de paardenfokkerij te verhoogen is het aanmoedigen van de Inlandsche tournooi&pelen. Deze> die vroeger meer algemeen plaats vonden, komen van lieverlede in onbruik. Moedigt de regeering deze spelen meer aan in het belang der paardenfokkerijdoor het toekennen van premiën aan de bezitters der schoonste paarden, dan zou de kleine man hierdoor meer gebaat zijn dan door een fraai certifikaat. In enkele residentiën van Java hadden vroeger in den gouden eeuw der regenten op Maandag (senèn) op de aloon-aloon bijeenkomsten plaats, waarbij de bevolking spelen uitvoerde en ook hare bedreven heid in het berijden van paarden liet zien en dan hare schoonste exemplaren exposeerde. Dan was het een zoogenaamd steekspel of het caroussel-rijden dat ze te aanschouwen gaf, dan weder een fraaien optocht of eene cavalcadewat men bij dergelijke gelegenheden zag. Die spelen werden, naar den dag waarop men ze houdt, senenan ge noemd. In de residentie van den Soloschen Soesoehoenan hadden die tournooispelen op Zaterdag op dealoon-aloon plaats en worden daarom op die plaats sabtoean genoemd; de resident werd er trouw

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 248