242 bij geïnviteerd. Op de landen van den pangeran adipati Ario Mang- kne Negoro hadden die spelen op dinsdag plaats. Thans hoort men als overblijfsel van die groote feesten op die dagen nog slechts het spelen op den gamelan op de aloon-aloon vóór de re gentswoning. De tegenwoordigheid van den resident bij dergelijke spelen kon niet anders dan aanmoedigend daarop werken. Ook in de Padangsche bovenlanden werden die tournooien gehoudenwaar zij onder het bestuur van den resident Steinmetz de meeste sympathie ondervonden. Het houden van paardenmarkten zal ook veel kunnen bijdragen tot de aanmoediging van de paardenfokkerijwanneer daarbij premiën en getuigschriften aan de eigenaars der schoonste paarden worden teegekend. Maar om goede resultaten van dezen maatregel te ver krijgen, kan men niet genoeg letten op den tijd van liet jaar, waarin de paardenmarkten gehouden worden, omdat daarvan afhangt het minder of meer druk bezocht zijn van de markt. Van 1828 tot 1833 werden dergelijke markten ook op Java gehouden, maar sedert 1852 bepaalt zich zoo ik mij niet vergis de vergunning van het gou vernement voor het houden daarvan alleen tot de residentie Preanger regentschappen. Aangezien, zooals in dit opstel is gezegd, de verbetering van het inheemsche paardenras op Java moet gezocht worden in de kruising van Overwalsche hengsten met op dat eiland geworpen merriënbe hoort men bij de paardenmarkten ook de hoogste premiën of beloo ningen toe te kennen aan de uit die kruising voortgekomen exem plaren en niet b. v. aan schoone Sydney-paardenzooals bij de in 1872 in den Planten- en Dierentuin te Batavia gehouden paardeel- tentoonstelling De tijd voor het houden van paardenmarkten en tentoonstellingen regele men naar de tijdstippenwaarop de kleine man den minsten arbeid heeft te verrichten; in streken, waar men zich op den rijstbouw toelegt, wanneer de padi reeds van het veld is of de jonge halmpjes van de kweekbedden in de sawah's overgebracht zijn; in streken, waar veel suikerfabrieken gevonden worden, bij gelegenheid van een maal feest; in streken, waar koffiekultuar is, na den pluktijd. Bij gelegenheid dat de races te Buitenzorg worden gehouden twee maal 's jaars is daar ook eene paardenmarkt, maar of daar soms hooge prijzen worden betaald, is mij niet bekend. Die prijzen

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 249