kunnen in Engeland fabelachtig hoog zijn. Op eene paarden-ven dutie van den heer Jackson te Eairfieldwaar alleen racers werden verkocht, kocht zekere heer Blenkinson den welbekenden hengst Blair Athol voor 5000 of circa f 60000 De geheele vendutie bracht de enorme som van 23155 op. De paardenmarkten zijn tevens paardententoonstellingen. Eene goede organisatie van den civielen veeartsenijdienst zal ook veel bijdragen tot de bevordering der paardenfokkerij. Het getal gouvernements-veeartsen is thans veel te gering en dient aanzienlijk vermeerderd te worden. De uitbreiding van het korps veeartsen kan gedeeltelijk worden verkregen door het onderwijs aan de veeartsenij school te Soerabaja ik meen destijds onder de direktie van den gouvernements-veearts Reedijk meer algemeen te makenten dienste van zoogenaamde doktor koeda d,jaioa; en gedeeltelijk door uitzending van meer veeartsen uit Nederland. Aan den dokter koeda djawa leere men tevens het ambacht van hoefsmid. Verder bepale de regeering, dat in plaatselijke geneeskundige kom missiën tevens een veearts zitting neemt, en konstitueere zij dergelijke kommissiën, zoo mogelijk, ook op andere plaatsen dan Batavia, Sa- tnarang en Soerabaja. Een groot gedeelte van het jaar 1867 was de te Soerabaja ge plaatste veearts Reedijk op reis, ten gevolge van het uitbreken van eene ziekte onder het vee in de Javasche vorstenlanden, in Palembang en op Sumatra's westkust. De ziekte eischte zware offers, omdat zij, door het gemis van een voldoend aantal gouvernements veeartsen, niet in hare geboorte kon gesmoord worden. Welke weldaden had het gouvernement toen aan de arme bevolking, die van hare kar bouwen moet leven, kunnen bewijzen, indien het spoedige en voldoende hulp had kunnen geven? De in 1867 ter westkust van Sumatra uitgebroken veepest maaide, volgens de officiëele Javasche courant, tot ultimo November van dat jaar 76781 karbouwen en 51556 run deren weg, dus ruim 128000 stuks slachtvee, eene waarde vertegen woordigende van circa f 3,500,000. Dit verlies, dat bijna geheel alleen door de Inlandsche bevolking werd geleden, nam nog meer toe, toen ten gevolge van die besmettelijke ziekte een1 groot gedeelte van de sawah's uit gebrek aan ploegvee niet hebouwd zijn kunnen worden. Voeg hierbij nog de verliezen, welke het gouvernement zelf leed bij de stremming, die het transportwezen als gevolg van 243

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 250