245 nadeele van de gezondheid in de belendende woningen en buurten schandelijk verwaarloosd worden. Ook daarop heeft de regeering be voegdheid, toezicht uit te oefenen; en dat toezicht is, men behoeft het slechts te Batavia te onderzoeken, bepaald noodig. De verbetering van de hommunikatiemiddelen strekt ook niet weinig tot verbetering van den paardenstapel. Hoe slechter de wegen en bruggen zijn, hoe meer de paarden daaronder zullen lijden.De goe de toestand van wegen en bruggen op Java laat nog veel te wenschen over. En daaraan zijn toch zoo veel belangen verbondenOp het einde van 1867 waren er op Java 1700 bruggen die vernieuwd moesten worden of eene herstelling hadden te ondergaan, en in de eerste maan den van 1868 waren zóóveel bruggen door bandjir's weggeslagen dat het transportwezen der posterijen dagelijks het opkomen van 2000 heerendienstplichtigen, gemiddeld noodzakelijk maakte. Uitbreiding van het spoorwegnet zal niet weinig bijdragen tot verbe tering van het iuheemsche paardenras. Of de aanleg van paardenspoor wegen, zooals de tramway te Batavia, hiertoe ook kan medewerken, wordt door mij zeer betwijfeld. Dit is zeker, dat, hoe meer spoor banen worden aangelegd en de landbouwers en industrieelen daarlangs hunne produkten ter markt voeren, hoe minder kahar's grobak met vaak nog niet volwassen paarden langs de wegen zullen gezien wor den om koffierijst of andere produkten af te voeren. Openstelling van alle groote wegen voor alle soorten van voertui gen; voor trek- en draagvee. Geene zoogenaamde kanenwegen meer, naast de groote en postwegen, welke in den kwaden moeson vaak moederpoelen zijn; maar ook geene grobak's met schuifwielen op den grooten weg. Men moet getuige zijn geweest van den ellendigeu toestand der wegen en bruggen, waarlangs overbelaste pikolpaarden voortgejaagd worden, om zich goed te kunnen voorstellen hoe onbarmhartig deze dieren soms worden gekweld. Als gevolg van den zoovele millioenen verslindendenoorlog tegen Atjeh, kon men in 1873 en 1874 niet vee gelden beschikbaar krijgen voor het herstellen van wegen en bruggen in de binnenlanden van Java, en is die ellendige toestand er dus niet veel op verbeterd. Ter bevordering van de kennis der paardenfokkerij kunnen de hier over uitgegeven tijdschriften dienen. Tot de daarin te behandelen onderwerpen kunnen .geacht worden te behooren

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 252