246 a. eene beschrijving der voornaamste paardenrassen van den Ne- derlandsch-Indischen archipel b. de middelen ter veredeling der rassen; c. het voedsel der paarden d. de inrichting van stallen en ziekenstallen e. de verschillende tuigen f. de kennis der inheemsche geneesmiddelen; g. het beslag der paarden h. de leer der ziekten, enz, enz. Een dergelijk tijdschrift kan, op degelijke wijze geredigeerd, ook op Java veel nut stichten. Indien men met de uitgave daarvan slechts eene spekulatie, winstbejag, beoogt, dan zal die uitgave wel licht spoedig gestaakt moeten wordenomdat het getal inteekenaren alleen wel nimmer zóó groot zal zijn, om haar slechts van het be drag der abonnementsgelden te doen blijven bestaan. Aan de redaktie van zulk een speciaal tijdschrift zal dus noodwendig eene subsidie behooren te worden uitgekeerd. Eerst dan kan het tijdschrift bij eenige deelneming en een niet te hoogen abonnementsprijs worden uitgegeven en blijven bestaan. Sommige van de hierboven genoemde ouderwerpen, zoo als b. v. de kennis der inheemsche geneesmiddelen voor de ziekten der paarden en de wijze van behandeling der zieke paardenbieden den veearts nog een uitgestrekt veld van studie aan. Over de inrichting van ziekenstallen zou men eene gebeele verhandeling kunnen schrijven. De kennis in 't algemeen van de geneeskrachtige kruiden in den Indi- schen archipel is nog niet groot en het kan, dunkt mij, aan geen twijfel onderhevig zijn, dat vele van die kruiden met vrucht voor de inheemsche ziekten kunnen worden gebruikt. Een groot veld van studie ligt derhalve nog braak voor de hippologie en aanverwante vakken, voor zoover zij meer in het bijzonder betrekking hebben op den Nederlandsch-lndischen archipel. Van de verhandelingen, die in het aan de hippologie gewijd tijd schrift worden geplaatst, kunnen, door de redaktie, uittreksels in de Maleische of Javaansche taal gemaakt en in couranten als de Bin- tang Timor, Selompret melajoeBintang barat en Bromartani ge plaatst worden, Om dergelijke stukken door de Inlanders te doen lezenmoeten ze in een zeer populairen en praktischer) geest worden geschreven. In Erankrijk en Engeland worden hippoloEdsche tijd schriften uitgegeven door de verschillende vereenigingen tot aaniuoe-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 253