247 (liging der paardenfokkerij en verbetering van het paardenras. Eene dier vereenigingen is b. v. de in 1883 in Engeland opgerichte Joc key-cluben in Frankrijk de Société cTencouragement, enz. Bekend is het journal des harasdes chasses et des courses de cheoaux. Eindelijk rest mij te spreken over voorschriftenwier stipte op volging, uitbreiding, inkrimping dan wel gebeele intrekking in het belang der paardenfokkerij dienstig is. De verplichting, bij staatsblad No. 18 van 1839 den kampong bewoner opgelegdom zijne paarden niet dan met voorkennis van het kamponghoofd te verkoopen. is m. i. een dwang, waarvoor thans geenerlei motief meer kan bestaan. Dit geldt evenzeer ten aanzien van de bepaling, voorkomende in staatsblad No. 22 van 1830, om den kampongbewoner te verplich ten, zijne paarden niet anders dan op de bazaars te verkoopen. Die dwang heeft dit nadeel, dat de kleine man vaak in het verkoopen van zijn eigendom afhankelijk zal zijn van de luimen van het dessa- of kamponghoofd. Noodig schijnt het mij toe, het bepaalde bij staatsblad No. 20 van 1843 omtrent de wijze om van den grooten postweg tusschen Batavia en Buitenzorg gebruik te maken voor karren met paarden bespannen, zoo dit niet reeds geschied is, over den geheelen archipel te doen opvolgen. Wat bij staatsblad No. 100 van 1853 omtrent het houden en gebruiken van paarden en rijtuigen op Java en Madoera is voorge schreven, moet ook en overal toegepast worden op de zoogenaamde dos-a-dos en kahar''s-veer en de daarbij behooreude paarden. De pikol-paarden (waaronder merrien en veulens) die langs de wegen worden voortgejaagd, zijn vaak met zulke zware vrachten belast, dat hunne krachten er bij te kort schieten en zij niet zelden ten gevolge van overmatigen arbeid bezwijken. Wat men ook van de goede eigen schappen van een Inlander moge opsommen, liefde voor een paard wordt hem niet aangeboren. Zij die er geen getuige van zijn geweest, hoe soms merriën van tien elf maanden dracht en moederpaarden met de veulens van eene week oudmet lasten voorgesleept werden, zouden barbaarschheden als deze voor verdichtselen verklaren. De industrie der kahar:s-veer heeft zich in de laatste jaren niet alleen te Batavia, maar ook te Soerabaja en Samarang, evenals die van de zoogenaamde dos-a-dos te Batavia eh Soerabaja zeer ontwik keld. Op den 6 Februari 1865 heeft men geteld, dat langs eene

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 254