249 eene billijke schadevergoeding te onteigenen. Zou men dan mogen schatten, dat, met inbegrip van de maathebbende paarden der dos- a-dos te Batavia en Meester-Cornelis 2000 en te Samarang en Soerabaja samen wel 1500 zouden worden gevonden, welke aan de hierboven gestelde eischen voldoen Het zou wellicht aanbeveling verdienente bepalen dat geene hou ders of eigenaars van huurwagens, karren en dos-a-dos, paarden mogen verhuren, zonder dat deze van een zeker merk zijn voorzien, het bewijs dat het paard aan de gestelde eischen voldoet. Naar aanleiding van artikel 1641 van het Code civil werd in Frankrijk de wet van 30 Mei 1838 uitgevaardigd, waarbij verschil lende ziekten worden opgesomdwelke bij den verhoop van paarden en vee door den kooper niet kunnen worden opgemerkt en hem der halve het recht gevenden koop te verbrekenbijaldien de ziekte na zekeren termijn uitbreekt. Die bepaling is zeer billijk te noemen, omdat sommige gebréken of ziekten door den eigenaar van paar den bij den verkoop daarvan verborgen of sluimerende gehouden kunnen worden, of, b. V. zooals de droes, wel eens onderdrukt wordt, zoodat deze ziekte zich eerst binnen een paar dagen na den verkoop openbaart. Het zou daarom zeer wenschelijk zijnindien dergelijke koopverbrekende redliïbitoiregevallen ook in Indië werden aange nomen, zij het ook dat men den termijn, gedurende welken de koop vernietiging mag plaats hebbenhier in den archipel korter kan stel len, omdat het ziekteverloop er zoo veel sneller is dan in Europa. De besmetting van de droes is zoo groot en de voorzorgsmaatregelen, die daartegen bij partikulieren worden genomenzijn zoo lutteldat het der door die ziekte aangetaste paarden daaraan bezwijkt. De politie kan derhalve niet met genoeg strengheid haar toezicht ook hier uitoefenen. Plet wetboek van strafrecht voor de Europeanen bedreigt van ar tikel 374 tot artikel 376 met gevangenisstraf en geldboete het dooden van dierenmaar van mishandeling van dieren is daarin geene sprake, omdat zulks in een politie-reglement wordt gevonden. In artikel 320 van het //Kéglement sur l'organisation et le service de la gendarmerie'' in Frankrijk wordt gezegd: '/Elle (la gendarmerie) dresse proces-verbal contre ceux qui exercent publiquement et abusivement de mauvais traitements envers les animaux domestiques." //Elle transmet ce piocès-veri al au maire ou au commissaire de po- 12

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 256