250 lice, charge de la poursuite, et elle doit avoir soin d'indiquer s'il y a recidive, paree que, dans ce cas, la peine de la prison est toujours appliquée." In Engeland en sedert eenige jaren ook in Nederland zijn vereenigingen gekonstitueerd met het doel om het mishandelen van (huis-)dieren tegen te gaan. Sommigen mogen dergelijke verschijn selen onzer eeuw aan eene ziekelijke filantropie toeschrijven, maar de wetenschap en de geschiedenis der beschaving leeren onsdat ook de dieren niet aan de willekeur van den mensch mogen worden overge leverd. Ten slotte wensch ik in overweging te geven, om het heffen van oorlogschattingen in paarden ook, wanneer dit mogelijk is, bij onze expeditiën in den Indischen archipel toe te passen. Die toepassing zou b. v. kunnen plaats vinden bij onze oorlogen op Celebes. Men had wellicht dit stelsel van betaling eener oorlogschatting kunnen beproeven na afloop van den gelukkig geëindigden tweeden oorlog met Boni., in 1859—1860, en daardoor een betrekkelijk groot getal hengsten van de schoonste soort kunnen krijgen. Frankrijk paste dat stelsel toe in zijne veroveringsoorlogen op de noordkust van Afrika en verkreeg daardoor het middel om met alleen zijne kavallene en artillerie, maar ook zijne stoeterijen met de beste exemplaren van hengsten te remonteeren. Het aanbieden van een geschenk in paarden door de oorlogvoerende partij is zooals beweerd wordt -volgens Mohammedaansche begrip pen een teeken van onderwerping; althans moet dit het geval zijn bij de Mohammedaansche stammen van Yemen.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 257