254 eene table raseeen open veld aan, waarop alle regeerstelsels vrijelijk de proef konden nemen. Men walgde van de monarchie, men pro beerde het eens met de republiek, en gelijk altijd gebeurt bij zulke gelegenhedenmen begon met de meest radicale schakeeringen om langzamerhand en onmerkbaar te komen tot de meest gematigde. De proef slaagde niet gelukkig; niet dat het talent en de geestkracht ont braken aan eenige hoofden der Uitvoerende Macht, die elkander op volgden maar het samenspannen der behoudsgezinde partijen aan den eenen kant en de buitensporigheden der intransigent en of onhan- delbaren aan den anderen verlamden alle pogingen, Misschien kou men nogdoor openlijk te breken met de oude vooroordeelen en het oude begrip van besturen, den toestand redden; daarvoor was een man van handeling noodig, maar ongelukkig vond men slechts een knap redenaar, die, door zich zeiven altijd te hooren spreken, geëindigd was met niet meer te luisteren naar ineeniugen en raadgevingen. Caste- lar, zijne beginselen opofferende aan zijne eerzucht, wendde zich ntot de mannen van alle partijenhij vatte het onzinnige plan op, de republiek te stichten zonder de republikeinen, ten einde de macht te behoudendie de wassende vloed der reactie hem uit de handen ging rukken. Hij deed meer: in een maar al te bekend geworden rede voering zwoer hij zijne vroegere federalistische gevoelens af, hij ver loochende zijne vriendenmet wie hij altijd gestreden hadaldus den staatsgreep van 4. Januari voorbereidende, dien hij heeft laten begaan, zoo hij er niet de rechtstreeksche medeplichtige van geweest isge lijk men algemeen te Madrid gelooft. Deze aanslag tegen de wet en de volksvertegenwoordiging, gepleegd door den generaal Paviaeen man zonder eenig politiek geloof, zonder eenige overtuiging hoege- genaamd, was bestemd om Castelar's macht te bevestigen, maar werd tegen hem gekeerd. Verlaten door de behoudsgezinden die in Ser rano een meer beproefd behoudsmau vonden dan in hemverlaten door zijne oude vrienden, die een overlooper niet konden steunenviel Castelar, hoog opgevende van zijne onschuld, op ondergeschikte personen de verantwoordelijkheid werpende, die hem zoo zwaar drukt, en te vergeefs trachtende door eene hooghartige houding en stroomen van welsprekendheid den kreet der algemeene verontwaardiging te smoren. De hertog de la Torre volgde hem op. Ge.boren uit een geweld- dad ige en uit een onwettige handeling de bestaande grondwet ver scheurd hebbende zonder haar fe vervangen door eene andereis zijne macht niet die van een regelmatig gouvernement, het is die van eene

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 261