255 willekeurige dictatuur zonder verantwoordelijkheid, omdat zij slechts steunt op stoffelijke kracht, en machteloos, omdat zij de zedelijke kracht niet voor zich heeft, die onmisbaar is in een land, dat het algemeen stemrecht in praktijk brengt. Zonder tegenspraak zijn er omstandigheden, waarin het algemeen welzijn het gebruik van uiterste middelen vordert, waarin het ingewikkelde der gebeurtenissen geene ruimte laat voor eene regelmatige werking der wetten, waarin het dreigende van het gevaar de opheffing van de grondwettelijke waar borgen rechtvaardigt; maar verkeert Spanje in die omstandigheden? Bij den eersten aanblik schijnt het zoo. Sinds twee jaren is het land hevig beroerd geworden; op den cantonalistischeu opstand, die spoe dig geducht werd en met veel moeite te Carthagena bedwongen is geworden volgde de ontzagwekkende Carlistische opstand bij den op stand der Cubanen, dien men niet vermag te onderdrukken, komen gestadige oproeren in de steden der zuidelijke provinciën. Het valt moeilijk zich een meer volstrekt gebrek aan eenige maatschappelijke orde hoegenaamd voor te stellen; het algemeen belang is verdwenen, alleen het bijzonder belang der partijen, die wederkeerig elkander trachten te verdelgen, blijft over. Maar het is juist deze overmaat van het kwaad, die alle dictatuur ijdel en alle gewelddadige herstel van de rust onmogelijk maakt. Om op Cuba de orde jvveder te voor schijn te roepen, de Carlisten te overwinnen en de pogingen tot het uitroepen van de republiek te onderdrukkenis niet alleen een talrijk' maar ook een in. den krijg gehard en aaneengesloten leger noodig. Het Spaansche leger nu, sinds lang gewend aan het betreurenswaarde stel sel der pronunciamentosbij elke verandering van ministerie van hoof den veranderende, gedemoraliseerd door een ergerlijk favoritisme, is nog meer verdeeld dan de burgerlijke bevolking; het heeft geen enkele bauier, waarom het zich scharen kan, geen enkel beginsel, verheven boven de zoo veranderende hartstochten der partijen. Onder deze voorwaarden is een opgedrongen dictatorschap eene oorzaak van ver deeldheid niet een vereenigingspunt, want het strekt tot verzwak king van het eenige gevoel, dat nooit geheel verdwijnt bij vrije vol ken het gevoel van eerbied voor den nationalen wil. Ziesinds negen maanden is Spanje onder het onbeperkte regeerstelsel van den maar schalk Serranosinds negen maanden is de pers aan banden gelegd elke vergadering verbodenhet land beroofd van de^medewerking zijner vertegenwoordigers. Welke uitkomstenijheeft al deze strengheid bewerkt? De opstand, wel verre van te worden gesmoord, heeft in

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 262