258 door nauwe eugteu gesneden wegen, overal kleine, in diepe, steile ravijnen besloten rivierende spoorbanen opgebroken en rusteloos vernield, een groot getal bruggen in de lucht gevlogen. Maar al deze bezwaren, waarvan enkele vermeden hadden kunnen wordenzoo men sinds den aanvang meer geestkracht en vooruitziendheid had aan den dag gelegd, zijn verre van ouoverkoomlijke slagboomeu te vormen. Wellington had al deze défilés wel geforceerd, terwijl hij een vrij wat ontzagwekkender tegenstander tegenover zich had dan de Carlistisehe bataljons hij was den Sierra de Audia wel doorge trokken oin het Fransche leger de vreeselijke nederlaag bij Vi- toria te berokkenen. Wel is waar, Wellington was geen Spaausch generaal en de tegenwoordige Spaausche generaals gelijken weinig op Wellington, naar voor operaties van dezen aard zouden de nauw keurige keunis van het land en de stipte uitvoering van de allereerste regels der krijgskunst zeer wel het gebrek aan militair genie kunnen vergoeden. Ik bemerkte spoedig na mijne aankomst te Miranda, dat de liberale staven zelfs die kennis misten en tot gewoonte hadden, geenen enkelen regel in acht nemen. Miranda is een strategisch punt van groot gewicht. Gelegen aan de samenvloeiing van de Ebro en de Zadorra, is deze kleine stad tevens het vereenigiugspunt van drie spoorbanenwaarvan de eene haar verbindt met Madrid, de andere met Bilbao, de derde met het le korps en met Saragossa; zij is op een dagmarsch afstands van Vitoria, eene vrij aanzienlijke vesting en op twee of drie dag- marschen van Bilbao, dat de Carlisten zoo gaarne in hun bezit wen- schen. Het zou ieder toeschijnendat zulk eene stelling met de meeste zorg moet bewaakt worden, wat niet heel moeilijk is met de zeventien duizend man en de ruiterijwaarover de generaal Zabala beschikte. Welnu, op denzelfden dag, waarop ik aankwam, slopen vijf Carlisten in het spoorwegstation, dat eenige tientallen ellen ver wijderd staat van het huis, waarin de generaal woonde, en haalden De correspondent van Le Temps vroeg aan een officier der liberalendie zorge loos zijn sigaartje rookte: AYaarom legt gijlieden ook niet nu veldwerken aan gelijk de Carlisten? Wel, wij, Spanjaarden, zijn te ridderlijk om achter "wallen te vechten. En zie die schoone natuur. Is het niet beter haar te bewonderen dan bij zulk mooi weder te werken H.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 265