262 hij een talrijk leger op de been houdt; geslagen en vernietigd te worden bij de eerste gelegenheid de beste, zoo hij er de getalsterkte van vermindert. Deze uitkomst, waarvan men gemakkelijk vooraf het juiste tijdstip kan bepalen, zal bereikt worden zonder dat men zich bloot stelt aan al de kansen van een ongeregelde worsteling vol onvoorziene voorvallen zonder dat men de vreedzame bevolking op offert, die in de tegenwoordige omstandigheden zoo dikwijls door de Carlisten op schatting gesteld wordt. Ik verbeeld mij, dat de hertog de la Torre en zijne veldheeren dit plan kennen, dat noch nieuw noch moeilijk te vinden is; even wel, gelijk wij gezien hebben, zijn zij er verre af het te volgen en gaan zij, sinds den aanvang van den oorlog, voort met hunne krach ten te verslijten in onvruchtbare militaire wandelingen. Zulk een gedrag zoude onverklaarbaar zijn voor ieder, die de politieke zeden en de militaire overleveringen van Spanje niet kent. De generaals bekommeren er zich zeer weinig om, het leger van den Pretendent te verwinnen; zij weten, dat het eigenlijk niet zeer gevaarlijk is buiten eenige gewesten, die het Carlisme genegen zijn, maar zij stellen er prijs op, bevordering en onderscheidingen te bezorgen aan hunne beschermelingen, omdat de ondervinding hun geleerd heeft, dat men op die wijze trouwe vrienden verkrijgt, zeer nuttig in een landwaar men nooit zeker is van den dag van morgen. Zij denken dus tochten uitwaarin men over 't algemeen aan beide zijden veel kruit verschiet zonder mek&ar heel veel kwaad te doen, en die natuurlijk afloopen met een waren regen van epauletten en decoraties. Ik heb kolonels van vijf-en-twintig jaren gezienwier borst letterlijk bedekt was met kruizen van allerlei aard en medaljes van allerlei soort. Het einddoel of object doet weinig terzake, mits men schitterende overwinningen op enkele punten behale. Het is, gelijk men ziet, hetzelfde stelsel als in Algerië; een betreurenswaardig stelsel, dat allengskens het IVansche leger gedesorganiseerd heeft. En zoo die kleine aanvallende ondernemingen nog maar in onderling verband en samenhang geleid werden en tot een bepaald doel mede werkten Maar ieder nieuw generaaldie zijn commando aanvaardt brengt een nieuw plan mede en acht het zijn plicht, niet te doen gelijk zijn voorganger; dikwerf zelfs hebben de aanvoerders van kleine troepeijafdeeiingen bijzondere plannen, die in 't geheel niet overeen stemmen met de inzichten van den opperbevelhebber, maar die zij niettemin op hun eigen hand uitvoeren. Te midden van deze wanorde,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 269