264 is zeker, dat zij iu Spanje, gelijk elders, geen vat heeft op de gemoederen. Hoe nog te spreken van rechtstreeksche afstamming en van Salische wet tot een volkdat de historische rechten van Eerdinand VII niet geëerbiedigd heeft, dat een1 koning, dien het zelf geroepen had, van den troon heeft geworpen, en dat door eene reeks van omwentelingen de macht heeft verkregen zijne wetten te maken en te wijzigen? Wat beduiden Salische wet en pragmatieke sanctie in een land, dat Pi y Margall, Piguerras en Castelar als hoofden der Uitvoerende Macht heeft toegejuicht Hij vertegenwoordigt ook het Roomsch-katholieke regeerstelsel de regeering van het clericalisme en van de brandstapels in al hare zuiverheid. Hoe dat alles te doen aaunemen door Spanje, dat ondanks zijn bijgeloof de monniken heeft weggejaagd, de te katholieke raad gevers van koningin Isabella bijna van kant heeft gemaakt en menig maal zijne kerken heeft doen verkeeren in republikeinsche clubs Een gouvernementsstelsel te doen herleven, door het volk omver geworpen juist omdat het dit niet naar zijn smaak vond, is een ontwerp, dat slechts redelijk kan toeschijnen aan lieden, die van gezond verstand beroofd zijn. En bovendien, welk denkbeeld geeft men, op het goddelijk recht steunende, van de macht van God aan een grauw, dat met geweerschoten en stokslagen zijn1 wil heeft opgedrongen Al die aanspraken zijn dus hersenschimmenin wier naam men nooit een bataljon zou hebben kunnen aanwerven. Maar Don Carlos vertegenwoordigt ook de fuerosde oude vrij heden, de oude voorrechten, die door alle regeeringen geëerbiedigd zijn geworden. Dit is veel ernstiger. Het is boven alle tegenspraak verhevendat de Spaansche boer gesteld is op zijne verkregen rechten gelijk de Eransche boer op zijn lapje gronds; zij zijn voor hem niet alleen eene historische overleveringmaar ook eene voor waarde van bestaan, eene economische noodzakelijkheid, waarvoor hij altijd met eene woeste verbittering vechten zal. Maar de fueros bestaan slechts in eenige provinciën van het Noordenin het overige Spanje kent men ze in het geheel miet. Men ziet dus, dat het, als men zich op een eenigszins algemeen standpunt plaatst en niet te veel gewicht hecht aan de voorvallen van den strijd, niet moeilijk is de kansen van Don Carlos vrij juist te bepalen; die kansen zijn alle besloten binnen zeer enge geografi sche grenzen. Overal, waar fueros te behouden of terug te eischen zijn, heeft het Carlisme zijne reden van beslaan en kan Karei YII

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 271