265 heerschenoveralwaar het nieuwere recht de voorrechten van het leenstelsel bepaaldelijk heeft vervangenvertegenwoordigt hij slechts een ellendig overblijfsel van een sinds lang vergeten regeerstelsel dat onder een algemeen gelach zou vallen, zoo hij er door eenige onverwachte gebeurtenis in slaagde voor een oogenblik te zegevieren. Carlos, Koning van Navarre, van Biskaye en van Katalonië, zoo iets laat zich begrijpen en ten volle rechtvaardigen. Carlos, Koning van Spanje, is eene politieke ongerijmdheid, omdat het een anachronisme is. De Spanjaarden zijngelijk de meeste zuidelijke volkenover dreven in hun gevoel en brutaal in hunne politieke uitingende on verschilligheid is zeldzaam en Don Carlos heeft slechts dwe pende aanhangers of onverzoenlijke vijanden, aanhangers in het noor den, vijanden overal elders. Zijne zaak is dus in beginsel verloren blijft slechts over de vraag, hoe lang de opstand nog zal kunnen duren en door welke middelen men er toe geraken zal er een einde aan te maken. Hier zijn wij blijkbaar op het gebied der onderstellingen; de toe komst, zelf de naaste, is zeer onzeker in een zoo door beroeringen geteisterd land als Spanje. Toch treden eenige waarschijnlijkheden uit het geheel van den toestand op den voorgrond. Men kan, bij voorbeeldvoorspellen, zonder vrees zich te vergissendat het vraagstuk niet door militaire middelen zal worden opgelost; ik heb aangetoond, in welken toestand zich het leger bevond, en welke de verhouding der strijdkrachten van de twee wederpartijders was; ik wensch ook nog te herinnerendat de behaalde overwinningen en de geledene nederlagen geene enkele wijziging in den algemeenen toestand hebben aangebracht; na Somorrostro waren de liberalen even onmachtig den opstand te onderdrukken als vroeger; na Abarsusa waren de Carlisten evenmin in staat als ooit de bergen af te dalen en een marsch te beproeven in de gewesten, die hun vijandig gezind zijn. Verloren veldslagen of gewonnen veldslagen, de kansen blijven aan beide zijden gelijkomdat de kansen politiek zijnniet militairhoe ook de voor- en tegenspoeden zijn, alleen te Madrid zal men de combinatie kunnen vinden, die bestemd zal zijn om, althans voor zekeren tijd, de strijd macht der Carlisten te ontwrichten. Is dit niet in strijd met de opmerkingen van Victor Cherbuliez in de Revue des deux mondes over de luchthartigheid der Spanjaarden bij omwentelingen? 13

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 272