266 Welke combinatie kan dit zijn? Ik teeken hier niet alleen mijn' persoonlijken indruk op, zeer onvoldoende in zulk een onderwerp, maar ook het gevoelen van de lieden van het land, van de staatkun dige mannen en militairenvan de vreedzame burgers en van een voudige dorpers. De monarchie, in 1868 van den troon gestootenzal weder op staan in den persoon van Isabella's jeugdigen zoon bij wien de hertog de la Torre blijven zal als regent. Is dat werkelijk het denkbeeld van den maarschalk Serrano? Is dat het plan, door het Bewind van 4 Januari gevolgd? Niemand kan het officieel weten, maar het is zeker, dat zulk een plan zeer waarschijnlijk voorkomt. Sinds twee jaren verwijdert men zich meer en meer van de monarchie. En welke constitutioneele monarchie anders dan die van Alphonsus kan men nog hopen te vinden na het treurige avontuur van Amedeus? Sinds twee jaren worden ministeriën en hooge burgerlijke en militaire waar digheden gegund aan mannen, die, gelijk de maarschalk Concha, bekend stonden wegens hunne gehechtheid aan het gevallen vortsten- huis en aan ieder, die het hooren wilde, zeiden, dat zij een alfon- sistisch pronunciamento voorbereidden. Bij deze reeds zoo karakte ristieke kenteekenen voegen zich nog andere beschouwingen. De re- publikeinsehe partij is tijdelijk uitgeput; hare uitstekendste mannen zijn aan het bestuur geweest zonder iets doelmatigs of duurzaams tot stand te brengen en hebben zich versleten in een slecht aangevangen en slecht geleiden strijd; het leger is in zijne schranderste en dege- lijkste bestanddeelen alfonsistisch. De schaal helt dus sterk over naar den kant van den Prins van Asturië, wiens jeugd eene aantrek kelijkheid te meer is in de oogen der ongeduldigen en der eerzuchtigen. Blijft over te wetenof het plan der troonsherstelling praktisch is, of de bijzondere omstandigheden, waarin men zich bevindt, in staat stellen het gemakkelijk te verwezenlijken. Te dezen opzichte schijnt het, men moet het bekennen, tegen kritiek bestand te zijn. Eene oplossing in den zin der monarchie verwijdert vooreerst van Don Carlos zeker getal zijner verdedigers, die slechts tot hem geko men zijn uit haat tegen de republiek; in de tweede plaats gedoogt zij, in het leger van den Koning aan de Carlistische generaals rangen te gevendie zij niet zouden hebben aangenomen in het republikeinsche leger. Eindelijk, zij zet een vrij wat grooter gewicht bij aan de algemeer.e amnestieaan de indwltodie tot heden slechts weinig heeft uitgewerkt. Zoo de voornaamste chefsgelokt door onderschei-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 273