DE REKRUUT. Sedert de wedergeboorte van Italië is en blijft het leger een der voornaamste middelen tot bevordering der eenheid en zelfs in zekere opzichten tot beschaving van dit land. De Regeering wijdt er groote zorg aan, en niet zonder goeden uitslag. Het is niet alleen een band geworden tusschen de verschillende bevolkingsgroepen van het schier eiland maar ook eene school van vaderlandsliefde. De tucht is er uitmuntend, en er heerscht een geest van zelfverloochening, waarvan het schoone gedrag der krijgslieden in Sicilië, in Yenetië en elders gedurende de cholera in 1866 het bewijs heeft geleverd. Terwijl de priesters vluchtten of tweedracht onder het volk zaaiden, verpleegden de soldaten de zieken. Reeds vóór eenige jaren verscheen er een boekgetiteldnHet krijgsmansleven in Italiëdat deze en vele andere feiten verhaalde, die bij het groote publiek belangstelling konden wekken in de sol daten en in hun aanzijn. Geschreven door een zeer jong officier, den heer Edmond de Amicis, nauwlijks twintig jaren oud, maakte het werk veel opgang en is reeds zeer bekend in Italië. Wij nemen er een verhaal uitdat onze lezers in staat zal stellen over het genre den gang van het boek te oordeelen en ook over den invloed, dien het heeft kunnen uitoefenen. De schrijver heeft in 1871 de krijgs mansloopbaan vaarwel gezegd om te Turijn te wonen, waar hij een der medearbeiders is van de in den volkstrant geschrevene Italiaan- sche Illustratie! Wij laten hem nu het woord. Sedert ook bekend als schrijver van een werk over Nederland. A.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 276