284 Het militaire gewicht van de spoorwegen is vooral een strategisch, zelden een taktisch. De krijgvoering wordt door die banen onaf hankelijker van tijd en ruimte; zij wint aan snelheid en kracht, wat zij, ten voordeele van beschaving en welvaart, aan duur verliest; het oorlogsvuur woedt, in één woord, sneller uit. Hunne hoofdtaak bij het uitbarsten van den krijg is: le. het samentrekken van de troepen in den kortsten tijd en in onverzwakten toestand op de bedreigde grens strategische opmarsch). Onder overigens gelijke omstandigheden zal dat leger het eerst tot de operaties in staat zijn, aan hetwelk het beste strategisch-juist aangelegde spoorwegnet ter beschikking staat, waaruit reeds de nood wendigheid van een invloed der strategie op den bouw van nieuwe lijnen in vredestijd volgt. Het te velde brengen of mobiel maken van het leger kan met behulp der ijzeren banen in de hoogste mate bespoedigd worden. De langs telegrafischen weg opgeroepen reserven en verlofgangers worden per spoor naar de plaats hunner bestemming, en de mobiele legerkorpsen uit de verste deelen van het rijk naar de aangewezene concentratiepunten vervoerd. Tot de taak van den generalen staf in vredestijd behoort het, voor alle waarschijnlijke oorlogseventualiteiten het groepeeren en vervoer van de troepen massa's tot in bijzonderheden uit te werken en de ontwerpen daar voor vooruit gereed te houden. De reis-tabellen of marsch-routes, waaruit elk troepengedeelte dag en uur van aankomst op de bepaalde punten leert kennen, liggen steeds klaar. Misslagen in de aanvankelijke verzameling van het leger zijn gedurende het geheele verloop van den veldtocht ter nauwernood weer goed te maken. De strategische opmarsch van een leger neemt door de spoorwegen thans nauwelijks zooveel weken in beslag als hij vroeger maanden noodig had. In het jaar 1813 vond eerst negen weken na de oorlogsverklaring de eerste ernstige ontmoeting plaats; in het jaar 1870 waren na gelijk tijdsverloop alle vijandelijke legers uit het veld geslagen gevangen of in de groote wapenplaatsen van het land opgesloten. Bij de opening van den Italiaanschen veldtocht in 1859 hadden de Oostenrijkers met hunne toerustingen een aanmerkelijk voordeel op de Eranschen, wier leger zich nog in April in de eerste dagen der mobilisatie bevondmaar een voortreffelijk spoorwegnet slechts voor treffelijk in zuidoostelijke richting maakte het samentrekken van de Eransche strijdkrachten in boogen graad gemakkelijk, terwijl den

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 291