285 Oostenrijkers in Italië voor het vervoer van materieel en manschappen naar dat uiteinde van den keizerstaat slechts ééne enkelehonderd (Duitsche) mijlen lange, daarbij over drie dagmarschen nog afgebro- keue ijzeren baan ten dienste stond. Ook in het jaar 1866 hadden de Oostenrijksche krijgstoerustingen ongeveer vijf weken vroeger dan de Pruisische een' aanvang genomen, maar het vervoer van de troepen geschiedde met slepende langzaamheid, dewijl daarvoor slechts de eenige lijn voorhanden was, die van Weenen tot Lundenburg dubbel spoormaar verder tot de bedreigde grens slechts enkel spoor heeft. Pruisen daarentegen vermocht van vijf doorgaande banen met hare vertakkingen voor zijn doel gebruik te maken; daarop werden in een-en-twintig dagen, van 16 Mei tot 5 Juni, 197,000 man, 55,000 paarden5300 voertuigen op afstanden van dertig tot negentig Duitsche mijlen vervoerd. Op den ö^11 Juni was de Pruisische armee, waarvan de mobielmaking eerst op den 5<le11 Mei bevolen werd, aan de grenzen bijeen met eene getalsterkte, welke die van den tegen stander overtrof. In militair opzicht had de veldtocht den 6den Juni kunnen geopend worden, terwijl bij den vijand op den 23sten, den dag der eerste vijandelijkheden, de concentratie der troepen nog in 't geheel niet voleindigd was. Op de meest grootsche wijs vertoont zich het vermogen van het Duitsche spoorwegnet bij het begin van den laatsten krijg. Al scheen ook de oorlog tegen Frankrijk sedert lang onvermijdelijk, was toch de plotselinge uitbarsting in Juli 1870 ten eenemale verrassend, maar de toerustingen van Frankrijk waren niet in staat het politieke hollen van zijne regeering te volgen; men waande zich van het voordeel als aanvaller verzekerd te hebben, maar reeds tegen het eind van Juli keerde de verhouding om. Voor het vervoer van alle Duitsche troepen stonden negen lijnen ter beschikking, waarvan geene enkele, ook slechts een oogenblik, ongebruikt bleef. Dank zij de zelfverloochenende werkzaamheid van de spoorweg- besturen, waren alle voorbereidingen tot het transport over de banen geregeld afgeloopen. De bruikbaarheid van het jaar 1866 was ont wikkeld en werkelijk verhoogd geworden. Het vervoer van een korps nam ten hoogste 51 dag weg, gemiddeld 31- Op den 25steu Juli hadden de eerste troepen hunne mobielmaking voltooid, op den 2(ien Augustus stond het Duitsche leger, met nooit aanschouwde getalsterkte, in den Paltz gereed om met 450,000 man, die door nog 100,000 andere gevolgd werden, de vijandelijke grens te overschrijden. Frank-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 292