387 zijner tegenstanders, dan door de groote afstanden en zijne reusachtige uitgebreidheid, waardoor het volslagen gebrek aan spoorwegverbin dingen nog gevoeliger uitkwam. Nu bezit dat machtig voorwaarts strevende rijk reeds dertien honderd Duitsche mijlen in alle rich tingen, gebouwd naar planmatige aanwijzingen van de Regeering, in zonderheid met, bescherming van de militaire belangeneene herhaling van den aanval als in den Krimoorlog ware reeds om deze reden bijna onmogelijk Een schitterend voorbeeld van het partij trekken van spoorwegen in bovenbedoelden zin levert ook de veldtocht van 1859 in den be roemden marsch der Eranschen van den Po naar den Tessino, als het voorspel van den slag bij Magenta. Aan den kant der Oosten rijkers is hier van belang het vervoer van het eerste korps van Praag over Leipzig, Innsbrück, den Brenner (hier te voet) naar Milaan; het had in tien dagen tweehonderd Duitsche mijlen afgelegd en kwam nog tijdig genoeg om aan den slag van Magenta deel te nemen. Van bijzonder gewicht waren de spoorwegen gedurende den grooten Amerikaanschen burgeroorlog. Voor beide partijen waren, bij de reusachtige afstanden van het oorlogstooneelde spoorwegen het gewenschte middel om de strijd krachten nu eens hier, dan weder daar te verplaatsen, voornamelijk voor de in getalsterkte zwakkere Zuidelijken of geconfedereerden. De slag van Buil Bun (1861) zou niet gewonnen, Richmond bij de bedreiging door het leger van den Potomac niet behouden hebben kunnen worden, zoo Beauregard en Lee niet per baan versterkingen hadden kunnen bijeentrekkenmeermalen werden aanzienlijke troe penmassa's op afstanden van honderd dertig tot honderd zestig Duitsche mijlen vervoerd. In den veldtocht van 1866 is in dit opzicht merkwaardig het trans port Van het detachement van den generaal Plies van Göttingen over Maagdeburg en Halle naar Gotba om aan de naar het zuiden aftrek kende Hannoversche armee den terugtocht af te snijden; voor gelijk doel werden achtduizend man van Kassei op Eisenach gericht. Ver der de terugtocht der Oostenrijkers van Olmütz naar Weenen en het samentrekken van Aartshertog Albrecht's leger uit Italië tot beveili ging van de bedreigde hoofdstad. De veldtocht van 187071 bewijst, dat, bij krachtige maatre gelen, ook in 's vijands land van den spoorweg zeer veel voordeel te trekken valt. De oorlog tegen de Regeering van 4 Sept. vindt

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 294