289 bevelhebber ook bezwaarlijk had kunnen geven. Het is niet te veel gezegd als men beweertdat zonder deze omstandigheid de uitkomst van den veldtocht in het noorden van Frankrijk bij lange na niet zulk een schitterend aanzien zou gehad hebben. Iets dergelijks beproefde men aan de Fransche zijde, maar met minder gunstigen uitslag. Bourbaki's marsch van de Loire naar het oosten, om Belfort te ontzetten, geschiedde per spoorweg van Bourges over Chaions-sur-Seine en Lyon. Deze met bekwaamheid volvoerde beweging was wel geschikt om in het groote hoofdkwartier de ernstig ste bezorgdheid te wekken. Het was het meest kritieke moment in den geheelen oorlog. Zonder Werder's heldhaftigen wederstand tegen drievoudige overmacht waren de gevolgen voor het geheele beloop van den oorlog onberekenbaar. Het gunstigst voor dergelijke overrompelingen was voor de Fran- schen de krijgstoestand na den slag van Orleans en Marchenoir. Maar bij den generaal Chanzy schijnt zelfs de gedachte aan zulk eene ouderneming niet te zijn opgekomen. Als curiositeit moge nog vermeld worden, dat de Franschen ge durende den driedaagschen aanval in massa van Champigny, bij Parijs, gepantserde locomotieven aanwehdden, die van geschut waren voorzien. Als derde hoofdtaak der spoorwegen in den oorlog hebben wij nu hunne waarde als verbindingslijnen met het vaderland te beschouwen, voor het ongestoord navoeren van troepen en materieelzoowel als het terugvoeren van alle personen en zaken, die bij het leger gemist kunnen worden, van gekwetsten, zieken, gevangenen, enz. Groote legermassa's kunnen op den duur zonder toevoer van levensmiddelen uit de magazijnen niet bestaan, daar op requisites in vijandelijk land, althans bij snelle bewegingen (het is iets. anders bij insluitingen, zoo als die van Metz en Parijs)niet met zekerheid te rekenen valt. Ongehoorde hoeveelheden zouden moeten worden medegevoerdwat een groote belemmering voor de beweegbaarheid ware. Het gewicht en de waarde der spoorwegen stijgen alzoo nog meer en wij zien dan ook in alle oorlogen van den jongsten tijd bijna alle operaties zich aan de spoorlijnen vastklampen, vele veldslagen en gevechten uit sluitend om het bezit van een baanvak leveren en de snijpunten der spoorwegen de strategisch-belangrijkste operatiepunten worden. Het bezit van eene lijn kanin den volsten zin van het woord voor groote legers eene levensvraag worden. De mondtocht voor éénen dag van tachtigduizend man kan met behulp van één trein op een

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 296