290 afstand van honderd Duitsche mijlen in veertig uren worden aanbracht terwijl dezelfde voorraad, met driehonderd tweespans-wagens aange voerd, eerst binnen vijf en twintig of dertig dagen op de plaats zou zijn. Gelijk nut bewijst de spoorweg voor het spoedige vervoer van mu nitie en geschut in den belegeringsoorlog. Een belegeringstrein van honderd tot honderd vijftig stukken kan met vijf en twintig tot der tig spoortreinen binnen weinige dagen op eiken afstand worden aan gevoerd; op deze wijze laat zich het snelle beloop der belegering en verovering van zeventien Eransche vestingen binnen den tijd van nauwlijks vijf maanden verklaren. Welke waarde de Duitsche leger aanvoering aan het verzekerde bezit van spoorwegen hechtte bewijst het feit, dat na den val van Metz voor het winnen van een tweede doorgaand baanvak de belegering van vijf vestingen (Mezières, Mont- médy, Thiouville, Soissons en La Fère) geen te hooge prijs scheen. Zoo de Duitsche legers op den eersten Maart 1871, voltalliger dan bij het begin van den veldtocht, met een millioen strijders ge reed stonden den krijg des noods met alle kracht voort te zetten zoo de troepen in dezen oorlog eigenlijk nooit gebrek aan verpleging kenden en uitkomsten behaaldendie niet licht in de krijgsgeschie denis hare wederga zullen vinden, heeft men dit wel is waar boven alles te danken aan de voortreffelijkheid der legerorganisatie, maar daarna aan de door de invoering van de spoorwegen als strategische hulpmiddelen, tot den hoogsten graad opgevoerde kracht der krijg voering in het algemeen. Geen staatgeen opereerend leger zal in toekomstige oorlogen de spoonoegen meer kunnen missen. Vernieling en herstelling van baanvakken zal meer dan ooit het doel van vele operaties wordende uitslag van geheele veldtochten van de bedrei ging of het verlies van spoorlijnen afhangen; maar ook blijkt tegen over de genoemde belangrijke voordeelen van dit nieuwe oorlogsmiddel .zijne gevoeligheid als gemeenschapsmiddel een gevaar te zijndat niet gering moet worden geacht. De vernieling van eene brug, het weg nemen van eenige spoorstavenhet afschroeven van eenige machine- deelen is, gelijk ieder weet, genoeg om het verkeer te stremmen en kan ondernemingendie op het bezit van een spoorweg gebaseerd zijnaan de ernstigste gevolgen bloot stellen. Het zal voortaan eene hoofdtaak van de lichte ruiterij zijn, de door den vijand ge bruikte spoorwegen en telegrafen in den rug zijner legers op koene zich veruitstrekkende tochten zooveel mogelijk te vernielen en hem

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 297