291 alzoo van de werkzaamste hulpmiddelen voor krachtige operaties of aanhoudenden tegenstand te berooven. Op deze wijze ontwikkelt zich een spoorwegoorlogwaarvoor de nieuwste krijgsgeschiedenis tal rijke gegevens biedt. Dat het den Franschen onder de gunstigst denkbare omstandigheden voor deze soort van kleinen oorlog niet gelukte, de door de Duitsche legers in exploitatie genomen spoorwe gen op den duur of slechts voor langen tijd te vernielenbewijst hoe weinig elementen de Fransche natie voor den volksoorlog bezit. Het mag echter niet verzwegen worden, dat de oproeping van een bezet tingsleger (landweer) noodig was om de boven alles gewichtige ver- bindingsliniën van de Duitsche grenzen tot de vijandelijke hoofdstad voldoende te verzekeren. Het gebruik van spoorwegen voor krijgsdoeleinden heeft natuurlijk ook eene nieuwe soort van technische troepen in het leven geroepen, wier taak bestaat in de herstelling van vernielde, de vernieling van vijandelijke en de exploitatie van bezette banen, namelijk de spoorweg- af'cleelingenwaarvan de kern in vredestijd het, eerst na den jongsten veldtocht opgerichte, spoorweg-bataillon is, Moltke's eigene schepping en rechtstreeks onder zijne bevelen gesteld. De gewichtigste dienst dezer nuttige troepen in d"en oorlog van 1870 was de bouw vaneen baanvak, ten einde Metz om te trekken. Het vak was vijf Duitsche mijlen lang, overspande twee rivieren (Moezel en Seille) en werd door twee veldspoorweg-afdeelingen van 450 man, 4 pionnier-compagnieën van 800 man en 3000 inwoners uit de omstreken van Saarbriicken in minder dan zes weken aange legd (14 Aug. 23 Sept.) (f) Zoo de spoorwegen, gelijk uit het bovenstaande duidelijk blijkt, het gewichtigste hulpmiddel zijn tot bespoediging van het oorlogs- werk bieden ons de telegrafenals noodwendige aanvullingde meest volkomene diensten ten aanzien van de berichtentot dus verre een der gevaarlijkste klippen in den krijg. Tijdingen en bevelen komen Mij dunkt, dat hierin een betooggrond ligt tegen afschaffing van onze cavalerie. (f) Ik behoef weinig hieraan toe te voegen. Men ziet; hoe Java in weerbaarheid zou winnen door spoorwegen. Vroeger beweerden velen, dat een Europeeschc vijand even goed zou kunnen landen te Krawang en Cheribon als te Batavia, te Rembang als te Samarang. Ik laat de waarde dezer bewering in het midden. Maar voortaan zal een vijand moeten landen waar hij ons het voordeel van een spoorweg zal te ontrukken hebben. M.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 298