292 daardoor bijna onmiddellijk op' de plaats hunner bestemming. In de vroegere oorlogen moest aan een leger, dat op een afzonderlijk tooneel opereerde, een dikwijls onheilzwangere graad van zelfstandigheid ver leend worden, gelijk Erederik de Groote ze zijnen onderveldheeren Prins Hendrik, Prins Eerdinand, Lehwald en Wedeli, Napoleon ze zijnen Macdonald, Ney en Oudinot waarborgde. Heden vermag men, door middel van de telegrafie, de operaties van gescheidene legers op verschillende oorlogstooneelen van uit het groote hoofdkwartier te leiden, in gestadige verbinding met hen te blijven en daardoor aan de gezamenlijke operaties eene eenheid te verzekeren, die in vroegere oorlogen ontbrak. Reeds de veldtocht van 1866 (zie Militcir-Wo- chenblaü, 1872) gaf in de leiding van de Main-armee, eerst vanuit Berlijn, daarna van uit Boheme, een voorbeeld van het in elkander grijpen der operaties van twee zeer ver van elkander verwijderde le gerkorpsen. In den .oorlog tegen Erankrijk was de opperste leiding van uit het middelpunt nog veel dieper ingrijpend; het gold hier, het leger om Parijs en het korps voor de vestingen met de drie le gers in het Westen, Oosten en Noorden harmonisch te verbinden en, van Versailles uit, in onafgebrokene gemeenschap met hen te blijven. Toen Generaal von Werder in Januari 1871 bij Montbéiiard de driemaal zoo sterke armee van Bourbaki afwachtte, had een sterke vorst de hindernissen van zijn front gedeeltelijk werkeloos gemaakt en het verdedigingsvermogen zijner stelling sterk verminderd. Hij vraagde langs telegrafischen weg in den avond van den aan het groote hoofdkwartier, of onder deze omstandigheden de worsteling voor Bel fort moest worden aanvaard. Op den I5etl volgde het telegrafische antwoord, dat het aannemen van den strijd beval, gelijk von Werder reeds uit eigene beweging gedaan had. De afstand van Versailles tot Montbéiiard bedraagt vijftig Duitsche mijlen; zonder telegraaf zou Werder bezwaarlijk voor den twaalfden dag antwoord hebben kunnen bekomen. Meermalen werden per telegraaf versterkingen en verplaat singen van troepen aangevraagd bevolen en daarop per spoorweg be werkstelligdzooals, bij voorbeeld, de verplaatsing van het 7r korps uit het Noorden naar den omtrek van ChaJillon-sur-Seine. Van bijzonder gewicht was de telegraaf voor de insluitingstroepen om Metz en Parijs. Hunne telegrafische verbinding onderling en met het hoofdkwartier maakte het mogelijk, bij alle groote uitvallen tijdig de noodige versterkingen op de bedreigde punten aan te voe-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 299