293 ren; daarentegen gelukte het, de telegrafische gemeenschap van Parijs met de departementen door het vinden van een in het bed der Seine gelegden telegraafkabel reeds hij den aanvang der insluiting te ver breken. Ook is het niet van belang ontbloot te vermelden datin den veldtocht aan de Loire, een opmerkzaam Pruisisch telegraaf-beambte te Blois er in slaagdegewichtige Fransche depêches die van Le Mans over Vendome naar Fours geseind werdenmede te lezen. Dat de telegrafen met de spoorwegen als verbindingslijnen eene groote gevoeligheid hebbenen in nog hoogeren graadis duidelijk. Hunne vernieling en herstelling, gelijk de aanleg van nieuwe draden, is de taak van de aan de legers toegevoegde telegraaf-af deelingen. Dat de Duitsche aanvoerder het verstond van alle technische mid delen van den tegenwoordigen tijdvoornamelijk spoorwegen en te legrafen partij te trekken, is zijn grootste roem. De waarde der ijzeren banen als lijnen van verkeer stijgt van jaar tot jaar, en in een militair opzicht naar mate door den algemeenen dienstplicht groote legers geschapen worden' en de zwarigheden toenemen zulke massa's te bewegen en te verplegen. Als zich hier en daar stemmen doen hooren tegen den aanleg van zoogenaamde strategische lanen en hare improductiviteit (bij voorbeeld de ontworpene lijn Berlijn-Wetzlarverder Ivoblentz-Trier), bedenke mendat uitgaven voor wegen nooit als een verloren kapitaal te be schouwen zijn, dewijl, afgezien van het zuiver militair belang, elke nieuwe ader van verkeer ook vroeger of later aan de belangen van nijverheid en handel ten goede komt. Alleen de rentabiliteit van de baan daarbij tot maatstaf aan te nemen, schijnt niet gerechtvaar digd, waar het de veiligheid van den staat geldt. Een goed ont wikkeld gemeenschapsnet verhoogt niet alleen de weerbaarheid, maar ook welvaart en macht van Staat en Volk, Frankrijk's jongste legerorganisatie wijst, gelijk een blik op de kaait aantoont, den achttien nieuw gevormden legerkorpsen hunne gar nizoenen voornamelijk aan in het aan steden rijke Oosten en Noor den des lands, vooral met het oog op de groote spoorwegendie oost waarts loopen. Frankrijk zal alzoo binnen kort in staat zijn binnen weinige dagen sterke legermassa's aan zijne grenzen te verzamelen; rusteloos wordt aan de voltooiing van het spoorwegnet gearbeid, van een zuiver militair standpunt uitgaande. De troepen worden in het snel in- en uitstijgen, bij vervoer per

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 300