DE BURGEROORLOG IS DE „YEREESIGDE" STATES. De groote burgeroorlog iu de Etats-Désunis van Noord-Amerika is sinds den aanvang bet onderwerp van ernstige studiën voor den Graaf van Parijs geweest. Het jonge hoofd van het Huis van Orleans nam er zelf deel aan in 1861 en 1862 met zijn broeder, den Hertog van Chartres, beiden kapiteins bij den staf van den Generaal Mac Clellan, en vergezeld van hunnen oom, den Prins van Joinville en van twee Pransche vriendentwee medgezellen hunner ballingschap kapitein Morhain en den doctor Leclerc. Sedert dien tijd heeft de Graaf van Parijs naarstig en zorgvuldig de gebeurtenissen aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan gevolgd, en hij heeft de voldoening gesmaakt ze te zien afloopen volgens zijne voorspellingen én zijne wenschen. Hij is met de ondubbelzinnigste sympathie in de legers van de jeugdige Pransche Republiek opgenomen gewordenwant zij herinnerden zich den steundoor Frankrijk ge geven aan de eerste verdedigers der onafhanklijkheiden ondanks de staatkunde van den dag (den tocht van Bazaine naar Mexiko), zagen zij in de prinsen van Orleans waardige vertegenwoordigers van dien ouden en ridderlijken bondgenoot. Heden bewijst de kapitein- vrijwilliger van 1862, in zij vaderland teruggekeerd, waar al de zij nen eene hooge stelling hebben hernomende sympathie terugdie hem bewezen was geworden. Hij heeftzegt hij in zijn Voorbericht een blijk van dankbaarheid willen geven aan zijne voormalige wa penbroeders. Histoire de la guerre en Amérique par le Comte de Paris. 2 "Vol, et 1 Atl. fr, 30.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 302