296 Met dit doel heeft hij ondernomen de geschiedenis van den jong- sten oorlog te schrijven, en men kon geen grootscher onderneming onder de bescherming stellen van een edeler gevoel. Deze geschiedenis, die niet minder dan tien deelen zal beslaan benevens de noodige kaarten, zal iets meer worden dan een persoonlijk getuigenis van dankbaarheid. Het zalzoo men mag oordeelen naar het begin een schoon letterkundig gedenkstuk zijn, opgericht ter eere van de Ame- rikaansche Republiek en van den gelukkigen uitslag harer verschrik kelijke crisis. Twee deelen zijn reeds verschenenwij wenschen onze lezers daarover te onderhouden. Het eerste wordt geopend met eenige regels Voorberichtdie zeer wijselijk voor Frankrijk de verplichting doen uitkomen, in dezen oogenblik, waarin arbeidzaamheid en terugkeer in zich zeiven een plicht zijn voor alle Franschen, geene enkele bladzijde der krijgsge schiedenis van onzen tijd te verwaarloozenen het nut der bestudee- riug van den oorlog in Amerika, zelfs na die, waarvan ons wereld deel het tooneel is geweest in 1866 en 1870. Daarin heeft de ge ëerde schrijver volkomen gelijk. Juist omdat het de militaire zaken van de Nieuwe Wereld geminacht had, is Frankrijk onbesuisd ver vallen in zijn Mexikaanschen veldtocht, die het verlamde in 1866 en 1867, en waaruit het geen enkel voordeel trok, zelfs niet eens eene les van wijsheid in het regeeren. En ook, omdat het te veel mis kend had, wat binnen de krijgskundige wereld voorviel, buiten maar nabij zijne grensis Frankrijk zoo zeer op den achtergrond geschoven door de Duitsche instellingen en krijgsverrichtingen. En toch vloeide een groot deel der Pruisische overwinningen voort uit de ondervinding van de Amerikaanschen oorlog, onder andere het gebruik op groote schaal van de ver verwijderde verkenningen poin tes) of raids der ruiterijvan de versterkte voorpostenvan de ver schanste insluitingskampenvan de technische spoorweg- en telegraaf- afdeelingende verbetering van het materieelenz., die zulk eene beslissende rol speelden in den oorlog tegen Frankrijk. Buiten tegenspraak is reeds in dit opzicht het werk van den Graaf van Parijs nuttig voor zijne landgenooten. Voegen wij hierbij, dat de vloeiende stijl, altijd klaar en gemakkelijk tevens, zelfs in moei lijke technische beschrijvingen, er eene even aangename als leerrijke lectuur van maakt. Enkele bladzijden bevatten nog iets beters. Ge lukkige gedachten, onvermijdelijke vergelijkingen voeren den lezer in de hoogste sferen der wijsbegeerte en der staatkunde. Van een een-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 303