297 voudig en dramatisch Amerikaansch verhaal gaat men onmerkbaar over tot de gewichtigste bepeinzingen van het lot der Staten. In het eerste deeldat drie //boeken" bevat, is een eerste boek van vijf hoofdstukkengewijd aan het Amerikaansche legerdat is te zeggen aan de vrijwilligers der 18c eeuw, aan het veroverings- en bezettingsleger van Mexiko in 1847, aan het tegenwoordige ge regelde leger en aan zijne oorlogen op de Indiaansche grenzen. Het tweede handelt in vijf hoofdstukken over de Afscheuring en hare oorzakenmet name over de slavernijde voornaamste en bijna eenige oorzaak van den krijg. Een derde boekvan vier hoofdstukkenver haalt de eerste worstelinghet beschrijft de spoorwegen en rivieren, de gewone gemeenschapswegen der legers, vervolgens de eerste neder laag der Gefedereerden of Noordelijken bij Manassas of Bull-Run en eenige kleine gevechten, die er mede in verband staan, eindelijk de krachtige pogingen tot organisatie van den oorlog te land en ter zee in 186162, daaronder begrepen de schepping van het groote leger van den Potomac. Zes afzonderlijke Aanteekeningen vullen dit deel aan; zij geven in bijzonderheden afdalende aanwijzingen omtrent de samenstelling van den Amerikaanschen generalen staf en zijne ver schillende takken, omtrent de door de slavernij te weeg gebrachte demoralisatie en de talrijke bibliographische bronnen, waaruit de schrij ver geput heeft. Het tweede deel, dat meer tot het geschiedkundige gedeelte door dringt, behelst twee boeken. Het eerste verhaalt in drie hoofdstuk ken de gebeurtenissen van den eersten herfstdat is te zeggen de gevechten of expedities van Lexington, van Ballsbluff, van Port-Rojal het tweede boek heeft vier hoofdstukken over de gebeurtenissen van den eersten winternamelijk over de vier ontmoetingen van Donelson en Pea-Ridge, van Shiloh, van Roanoke, van Hampton-Roads. Men komt alzoo tot de lente van 1862 en de opening van de aanvallende bewegingen der armee van Generaal Mac-Clellan tegen Richmond. De atlas dezer twee eerste afleveringen heeft negen platen, zeer goed geteekend en gegraveerdde bergen roetbruinde wateren blauw, aangenaam voor het oog en in den hoogsten graad duidelijk. Behalve eene algemeene kaart van het oorlogstooueel, eene van Virginië en Maryland, eene van Kentucky en Tennessee, eene van Missouri en Arkansas, vindt men er eene speciale kaart in van de omstreken van Washington en van Bull-Run, eene van Pamlico-Sound eene van de Sea-Islands, eene van Belmont, Pea-Ridge, Hampton- 15

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 304