299 vastige beoefening van de vrijheid vergadert bij volken, die gelukkig genoeg zijn om ze te bezitten en wijs genoeg om ze te behouden. Amerika had reeds een der moeilijkste vraagstukken onzer eeuw opgelost door te midden van eene demokratische maatschappij vrij zinnige instellingen te ontwikkelen, maar geene enkele inwendige krisis had er de hechtheid van op de proef gesteld. Vele lieden verzekerdendat bij den eersten storm deze teedere plant zou worden ontworteld uit een bodem, niet in staat haar te voeden. De wind van den burgeroorlog is opgestokenen het is integendeel de krach tige boom der Amerikaansche instellingen, die, zijne schaduw uit strekkende over het landwaar hij zoo diepe wortels geschoten had, het voor dreigenden ondergang behoed heeft. In deze krisis heeft het Amerikaansche volk geleerd nog meer dan in het verleden zijne grondwet lief te hebben, en het heeft aan de wereld bewezendat het standbeeld der Vrijheid geen ijdel afgodsbeeld is, doof in den dag des gevaars, maar het heilige beeld eener machtige godheid, die men in den tegenspoed moet aanroepen. Ofschoon de oorlog altijd een wreed schouwspel aanbiedtkan men ten minste dien, welke onlangs Amerika verscheurd heeft, bestudee- ren zonder die diepe, onvermengde droefheid te ondervinden, die de zegepraal van geweld en onrecht inboezemt. Het is belangwekkend na te gaanhoe die zoo lang betwiste overwinning verworven is ge worden, waarvan de uitkomsten ieder in het oog vallen, maar waar van de werkelijke oorzaken moeilijk van verre te onderscheiden zijn. Bij deze studie, zoowel van gewicht voor den soldaat als voor den staatsman, moet men zeer zeker aan den eenen kant rekening houden met het verschil in instellingen, zeden en bijzondere omstandig heden maar ook aan den anderen kant niet zonder onderzoek koste lijke voorbeelden en eene duur verkregen ervaring verwaarloozen onder voorwendseldatwat in Amerika geluktein Europa niet toepasselijk is. De arbeid, dien wij ondernemen, is hoofdzaaklijk eene krijgsge schiedenis. Wij zullen dus niet beproeven de constitutioneele wor stelingen en de politieke gebeurtenissen te verhalen, die den oorlog hebben doen ontstaan, waarvan wij hier de beschrijving aanbieden. Maar in een' tijd, waarin de rampen van het vaderland een bijzon der gewicht bezetten aan alle vraagstukken van militaire organisatie, scheen het ons toedat dit verhaal niet volledig zou zijnzoo wij niet begonnen met den lezer eenigszins in bijzonderheden de hulp-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 306